Domácí

Nakažených přibývá po stovkách. Co vás čeká, pokud máte pozitivní test?

Nakažených přibývá po stovkách. Co vás čeká, pokud máte pozitivní test?
Zdroj: Profimedia

Koronavirus se stále šíří po celém světě a počty nakažených rostou i v Česku po stovkách denně. Mnozí lidé už podstoupili testy, aby se ujistili, zda nemoc skutečně mají. Co však člověka čeká v případě zjištění, že je pozitivní, nebo je kontaktem nakaženého pacienta?

Právě na tyto otázky se zaměřili odborníci ze středočeské hygieny, kteří na svém webu zveřejnili praktické informace k těmto situacím.


Pozitivní test na Covid-19

Zprávu o pozitivním výsledku na koronavirus zpravidla sděluje ošetřující lékař, který pacienta na testy poslal, nebo zaměstnanci hygienické stanice podle příslušného místa bydliště. Výsledek testů je následně sdělen telefonicky nebo prostřednictvím SMS zprávy.


Zároveň nemocnému sdělí, že od data vyhodnocení pozitivního testu musí být v izolaci, především omezit osobní kontakt s dalšími lidmi a zůstat doma. Praktický lékař infikovanému následně vystaví 14denní e-neschopenku kvůli izolaci.

Související obsah


"V případě, že po 14denní izolaci je nakažený minimálně čtyři dny bez jakýchkoli příznaků onemocnění, je považovaný za zdravého a není potřeba absolvovat žádný test. Lékař dotyčného poté uschopní,“ objasňují hygienici. Pokud však nemocný má i nadále příznaky, musí kontaktovat svého praktického lékaře.


Zaměstnanci příslušné hygieny zároveň během prvního hovoru vyzvou infikovaného, aby připravil seznam lidí, se kterými byl v posledních dnech v rizikovém kontaktu.


"Jako rizikový je označovaný kontakt s jiným člověkem, kdy setrváváte v blízké vzájemné vzdálenosti (do dvou metrů) po dobu minimálně 15 minut. Mezi takové patří zpravidla rodinní příslušníci, příbuzní, spolupracovníci a podobně,“ přibližují odborníci.


Seznam by měl obsahovat jméno, příjmení a telefonní číslo dotyčného člověka. Všichni, kteří byli ve styku s nakaženým, kontaktuje hygienická stanice.

Související obsah


Kontakt pozitivního člověka

V případě, že jste se setkali s pozitivní osobou, vás osloví příslušná hygienická stanice. Je však důležité upozornit, že to nemusí být ve stejný den, kdy se potvrdil test u nakaženého člověka. Nějakou dobu totiž trvá, než je hygienikům předán seznam lidí. Ten může být navíc velmi obsáhlý, což pracovníci stanice nemusí stihnout vyhodnotit v průběhu jednoho dne.


Lidé by však měli být zodpovědní a pokud ví, že mohli být v kontaktu s nemocným, neměli by se vídat s nikým dalším.


Zaměstnanci dotyčného informují o jeho setkání s nakaženým a vyzvou ho, aby do pěti dnů od rizikového kontaktu absolvoval test a dostavil se tak na odběrové místo. "Za tímto účelem mu bude vystavena elektronická žádanka na jeho jméno,“ stojí na webu.


Zároveň mu bude nařízena karanténa, jejíž délka se počítá 14 dnů od rizikového kontaktu. Stejně jako v předchozím případě nařídí a vystaví karanténu praktický lékař na základě telefonické komunikace.

Související obsah


Pro rodinné příslušníky, nebo lidi ze stejné domácnosti však neplatí žádná omezení.


Je však důležité, jaký bude výsledek testu. Pokud bude negativní, i nadále se bude pokračovat v nastavené karanténě na jejímž konci vystaví lékař elektronickou žádanku na další test. Pokud i ten bude negativní, karanténa bude ze strany doktora ukončena.


Pokud by první, nebo druhý test byl pozitivní, praktický lékař nařídí 14denní izolaci od data zjištění pozitivity. Následně se bude postupovat jako u nakaženého pacienta.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo video, které shrnuje základy prevence:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz