Koronavirus

Ministerstvo zveřejnilo riziková místa podle Chytré karantény. Údaje opsali!

Na oficiálním twitteru Chytré karantény se v pondělí objevila tabulka míst seřazených podle rizika nákazy koronavirem. Údajně na základě analýzy vlastních "tisíců dat". Jenomže totožný seznam od epidemiologů z Texasu zveřejnila americká média už na začátku července.

Český twitter se od pondělního rána baví přešlapem lidí, kteří spravují profil Chytré karantény. Zveřejněná tabulka rizikových míst v souvislosti s nemocí Covid-19 totiž obsahuje opsaná data.

"Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje," stojí na twitterovém účtu společného projektu Ministerstva zdravotnictví, armády a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Podle grafiky nákaza koronavirem nejvíc hrozí v barech, na diskotékách, koncertech nebo při jízdě městskou hromadnou dopravou. Téměř bez rizika je naopak hraní tenisu, čerpání pohonných hmot nebo sledování televize doma. "Vytvořeno na základě analýzy dat Chytré karantény," píše se pod tabulkou.

Desítkám uživatelů sociální sítě však neušlo, že totožnou tabulku, akorát v angličtině, sestavila už na začátku července americká zdravotnická organizace Texas Medical Association. Tehdy ji zveřejnil třeba portál abc13.com. Kromě jazyka mezi rozdíly patří i opačné řazení míst, lidé z Chytré karantény také některé body uzpůsobili českým reáliím. V češtině tak například chybí "návštěva pláže", protože v tuzemsku žádné nejsou.

"Analyzovali jsme tisíce dat, abychom nakonec přeložili z prstu vycucanou tabulku někoho jiného a otočili ji vzhůru nohama," reagoval na příspěvek Jiří. Kritikou nešetřil ani uživatel s přezdívkou Nenávistný liberál: "Styďte se, ubozí lháři. Nic jste neanalyzovali, tabulku jste ukradli."

Související obsah

Nelichotivé komentáře na twitteru zůstávají bez odezvy. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová ale TN.cz řekla, že až příliš nápadná podobnost vězí v pouhé inspiraci.

"Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v prostředí ČR vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách. Velmi problematická je z pohledu komunitního šíření hromadná doprava a velké koncerty. Koronavirus se chová všude stejně a jeho šíření je v místech, kde se koncentruje delší čas velké množství lidí a nejsou dodržovány bezpečné rozestupy. Infografika na tuto skutečnost veřejnost upozorňuje a na přehledné škále rizikovosti jim přibližuje konkrétní místa a situace. Vnímáme jako přínosné inspirovat se materiály ze zahraničí, které nám pomůžou edukovat českou veřejnost," uvedla Štěpanyová.

Kompletní tabulka rizikových míst, kterou zveřejnili na twitteru Chytré karantény (zvětšíte kliknutím):

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz