Koronavirus

Někteří žáci se kvůli Covid-19 do lavic nevrátí. SEZNAM uzavřených škol

Česko se připravuje na začátek školního roku. Žáci a studenti se do lavic vracejí po půl roce. Někteří z nich si ale musejí ještě počkat. Kvůli koronaviru mezi učiteli či jinými zaměstnanci se otevření řady škol o několik dní posouvá. Podívejte se, jestli se tento problém týká i vás.

Před letními prázdninami se sice školy v omezeném režimu otevřely, docházka ale byla dobrovolná. Velké množství žáků a studentů tak v úterý usedne do lavic po šesti měsících. Školní rok ale nezačne 1. září úplně všude. Doma zůstane přibližně 4500 dětí.

Kvůli koronaviru v učitelském sboru nebo mezi provozními zaměstnanci zůstává uzavřených přinejmenším 12 škol. Nejnověji mezi ně přibyla základní škola v Čelákovicích východně od Prahy. 

"Vzhledem k epidemiologické situaci na naší škole jsme nuceni zahájení školního roku nejméně o 3 dny oddálit. Zahájení školního roku se zatím posouvá ve všech třídách na pátek 4. září 2020. Situace se však může každým dnem změnit," upozornila škola na facebooku.

V úterý neotevře ani Základní škola v Záboří na Strakonicku na jihu Čech. Nákaza koronavirem se potvrdila u jednoho z tamních pedagogů, ostatní jsou v karanténě. Škola otevře až 10. září.

Všechna tři pracoviště, a to v ulicích Purkyňova, Husova a Bělíkova, nechává zavřené i základní škola ve Frýdlantě na okraji Jizerských hor. Neotevřou ani školní duržiny. "Důvodem tohoto preventivního opatření je kontakt velkého počtu pracovníků základní školy se zaměstnancem školy, který má pozitivní test na nový typ koronaviru Covid-19," stojí na webu města.

Související obsah

"Už teď je ale jisté, že školní rok ve frýdlantských základních školách začne nejdříve 9. 9. 2020," dodalo město v prohlášení.

Ani žáci ze základní školy v Pečkách na Kolínsku se v úterý nesetkají s kamarády ani učiteli. Ti totiž skončili v karanténě a dřív než 7. září se na škole vyučovat nezačne. O znovuotevření ale definitivně rozhodnou až okolnosti platné těsně před tímto termínem. Neotevře ani Sportovní gymnázium Kladno, všichni učitelé jsou tam v karanténě už od 27. srpna. S otevřením se předběžně počítá 10. září. Zrušeny jsou i ústní maturity, které měly proběhnout 2. září. 

Covid-19 omezí provoz i dvou škol v Plzni, a sice Masarykova gymnázia a odloučeného pracoviště ZŠ Podmostní v ulici Tachovská 19. Gymnázium zrušilo i adaptační kurzy. S obnovením výuky se počítá od 14. září, na základní škole pak nejspíš od 8. září. "Došlo zde k výskytu zaměstnance s pozitivním výsledkem na Covid-19, z tohoto důvodu bylo nařízeno karanténní opatření pro všechny zaměstnance, které skončí 8.9.2020," uvedl ředitel základní školy Jan Špott.

V karanténě nejspíš skončí i celý pedagogický sbor ZŠ profesora Švejcara v Praze 12. "Je možné, že do karantény půjde jen část. Tuto informaci budu snad mít co nejdříve. Ať tak či tak, v úterý 1.9. bude škola uzavřena," prohlásil ředitel školy Lněnička Ondřej.

Související obsah

Základní škola Horní Moštěnice na Přerovsku se rovněž potýká s nemocí Covid-19 v pedagogickém sboru. Začátek výuky odkládá na 8. září. "Uzavření se netýká Mateřské školy ani Mikrojeslí,“ ubezpečil ředitel školy Libor Kubík. 

S karanténou se potýkají i v ZŠ Bavorov na Strakonicku, kde předpokládají zahájení vyučování od 10. září. Do té doby bude omezen i provoz školní jídelny a družiny. Start začátku školního roku posouvá také ZŠ Husova 170 v Jičíně. "Vzhledem k tomu, že na konci přípravného týdnu onemocněla jedna osoba z pedagogického sboru nemocí Covid-19 a v následné karanténě je dalších šest pedagogů, je začátek školního roku 2020/2021 posunut na pondělí 7. 9. 2020," informoval ředitel školy Roman Mareš.

Koronavirus posunul začátek školního roku na neurčito na ZŠ Na Výsluní v Uherském Brodu. V karanténě je tam s výjimkou dvou učitelů celý pedagogický sbor, ostatních zaměstnanců se ale opatření netýká.  

"Provoz školy je na neurčito uzavřen, slavnostní zahájení 1.9.2020, nástup do školy ani výuka se v nejbližších dnech nekoná," vzkázala ředitelka školy Dagmar Bistrá. Všichni žáci se musejí povinně účastnit distanční výuky, která má začít v pondělí 7. září. Jak to bude s prvňáky, se teprve rozhodne.

Související obsah

Do odvolání zůstává uzavřena i Základní škola a mateřská škola J. A. Komenského Nivnice, která rovněž plánuje vyučovat distanční formou. Už 1. září tak proběhne on-line setkání třídních učitelů s žáky. "Od začátku školního roku až do odvolání bude výuka probíhat distančním způsobem, formou Microsoft Teams. O všech podrobnostech žáci a rodiče budou postupně informováni prostřednictvím webových stránek školy a Teams," uvedla ředitelka školy Šárka Mikesková.

Koronavirem se nakazil i rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš. Do 12. září zůstane v karanténě, provoz školy to ale patrně neovlivní. 

"Masarykova univerzita aktuálně spolupracuje s Krajskou hygienickou stanicí na dohledání všech lidí na univerzitě i mimo ni, kteří byli s rektorem v uplynulých třech dnech v kontaktu," informovala univerzita na svých webových stránkách.

Související obsah

Původní plán ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) počítal s plošnou povinností nosit roušky i ve školách, nařízení ale nakonec platit nebude. Žáci nasadí nebo nenasadí roušky na základě koronasemaforu. Hygienici je zatím pouze doporučují školám v Praze, v jiných částech Česka nejsou podle semaforu nutné vůbec.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz