Domácí

Dopady koronaviru pociťují i velké firmy. Zasaženo je mnoho odvětví

Kvůli pandemii přišla česká ekonomika během posledního půl roku už o jeden bilion korun. A podle ekonomů bude ještě hůř. Firmy a podnikatele kvůli zpřísnění opatření čekají další finanční ztráty. Ty se podle odhadů letos vyšplhají na dalších 350 miliard korun. Řada podniků takovou situaci už zřejmě nezvládne a bude muset zavřít. Dopady koronaviru začínají pociťovat už i velké firmy.

Ještě se nevzpamatovaly z první vlny mimořádných opatření a přišla další. Dřívější zavírací doba hospod, barů a jiných nočních podniků se citelně podepíše i na pivovarech. "Během pandemie jsme zaznamenali ztráty z prodeje piva v řádech sta milionů korun,“ potvrdila manažerka komunikace Pivovaru Staropramen Alena Váchová.


"Každé opatření, které se odehrálo od začátku března, mělo negativní vliv na prodej piva v České republice,“ souhlasí obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.


Na pokraji krachu už několik měsíců balancuje i automobilový průmysl. Podle ekonomů se téměř zastavil prodej nových aut a dobře na tom nejsou ani půjčovny. Autopůjčovny v Česku běžně využívají hlavně zahraniční turisté, jenže kvůli pandemii koronaviru jich do republiky přijíždí příliš málo.

Související obsah


"Přestože klienty tady nikdo z nás nemá, tak musíme všichni platit fixní náklady, jako jsou pronájmy prostor, parkovací místa, pojistky aut, zaměstnance,“ tvrdí provozní ředitel autopůjčovny OK Rent Martin Kosina.

"Lze očekávat, že celá řada autopůjčoven úplně skončí svou činnost a bude rozprodávat své parky a na trhu nezůstanou,“ doplnil ekonom Štěpán Křeček.


Podle ekonomů začíná přituhovat i ve větších firmách - řada z nich v budovách zavádí speciální bezpečnostní opatření, nebo velká část jejich zaměstnanců pracuje z domova. Paradoxně i to se zaměstnavatelům prodraží.


"Zaměstnanci automobilky mohou v současné době využívat mobilní práce z domova,“ potvrdila mluvčí Škodovky Kamila Biddleová.

Podnikatelé a firmy by se měly podle odborníků připravit na horší časy - pokud se pandemie bude dále zhoršovat, ekonomika ještě letos přijde až o 350 miliard korun. Příští rok by ztráty mohly být až 500 miliard.

Související obsah


Jedním z odvětví, které je výrazně zasaženo, ač byste to možná nečekali, je výroba vánočních ozdob. Jejich výrobci měli mít v těchto týdnech žně, ale kvůli koronaviru nemají práci. Velké zakázky odřekli zejména zahraniční zákazníci a u nás se ozdoby často prodávaly na trzích, které však organizátoři ruší jeden za druhým.


"Výroba ozdob byla odjakživa postavená na minimální mzdě, tam se pracuje s minimální marží. Ta rezerva není, pokud to někdo dělá, tak je to začátek konce,“ řekl výrobce vánočních ozdob Marcel Zmítko.


"Máme obavy, že tuzemští zákazníci, kteří od nás odebírají ozdoby a mají většinou splatnost po Vánocích, tak nám nezaplatí,“ dodal Zmítko. Zboží tak neprodají a zůstane jim na příští rok.

Jak koronavirová situace zasáhla výrobu vánočních ozdob, se podívejte v reportáži:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz