Domácí

Máte Covid-19 nebo karanténu? Netřiďte odpad, vyzval ministr Brabec

Máte Covid-19 nebo karanténu? Netřiďte odpad, vyzval ministr Brabec
Zdroj: Getty Images

Pokud se ve vaší rodině objevil koronavirus, musíte dočasně přerušit třídění odpadu. Je to z bezpečnostních důvodů. Zabráníte tak ohrožení dalších lidí. Veškerý odpad z celé domácnosti mají nakažení dávat do jednoho pytle.

"Opatrně s odpadem během covidu! Pokud máte v domácnosti někoho, kdo je nakažený, nebo v karanténě, odpad by se například neměl třídit, aby byli ochráněni pracovníci v třídírnách," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Netřídění odpadu ale není jediná věc, kterou by měli nakažení koronavirem dodržovat. Speciální postup vyžaduje i vyhazování ochranných pomůcek. “Použité jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, patří jedině do směsného odpadu. Předtím je potřeba je umístit do sáčku, ten pevně zavázat, a pak dát do dalšího sáčku a opět zavázat,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí na svých internetových stránkách.

Související obsah

Ideálním řešením, jak snížit množství vyhozených ochranných pomůcek, je využívání látkových roušek. Ty můžete po každém použít vyprat, vyžehlit a bez problémů znovu použít.

Pokud se u vás doma potvrdí nákaza Covidem-19, měli byste dodržovat i další pravidla. Pytle, do kterých odpad dáváte by měli mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Pokud nemá, dejte odpadky do dvou pytlů. „Povrch vnější pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až pak dejte do černého kontejneru na směsný odpad. Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu,“ radí ministerstvo. Před i po vynesení odpadků si nezapomeňte umýt ruce vlažnou vodou a mýdlem anebo použijte dezinfekční gel.

Související obsah

Zvýšená hygienická opatření platí stále i u firem, které odpad sváží a následně likvidují. "Zaměstnance nabádáme k větší opatrnosti a dodržování hygienických návyků. S tím je spojena distribuce roušek a možnost si desinfikovat ruce. Vše je k dispozici. Pracovní rukavice jsou běžnou výbavou, a to i v době mimo pandemii. Prostory šaten či společných prostor na provozovnách prakticky denně desinfikujeme pomocí ozónových generátorů," popsal pro TN.cz mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz