Domácí

ANO zvítězilo v 10 krajích! Děčín už má senátora, druhé kolo tam nebude

Volby do krajských zastupitelstev nejlépe zvládlo hnutí ANO, které zvítězilo v deseti krajích. Je ale možné, že hejtmanů bude mít mnohem méně. V některých krajích již v rámci povolebního jednání vznikají koalice, ve kterých hnutí ANO není. Příkladem je Jihomoravský kraj. Senátní volby ovládl Zbyněk Linhart, který se jako jediný rovnou stal senátorem, další kandidáti se utkají ve druhém kole.

Předběžné výsledky krajských voleb

Sčítání okrsků je u konce, letos se voleb zúčastnilo 37,95 % voličů. Většinu krajů ovládlo hnutí ANO, které zvítězilo v deseti krajích. Hejtmanská křesla mu to však nezaručuje, protože celkem získalo podle dosavadních výsledků necelých 22 % hlasů. Musí se tak spoléhat na vyjednávání a utvoření koalic.

V Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, v Královéhradeckém zvítězila koalice ODS, STAN a VČ. Ve Středočeském kraji je dokonce hnutí ANO až na třetím místě za STAN a ODS. Ve Zlínském kraji se během sčítání neustále střídalo hnutí ANO s KDU-ČSL, nakonec zvítězilo ANO.

Průběh voleb a následné sčítání jsme sledovali v on-line reportáži:

Po ANO získali podle předběžných výsledků nejvíce hlasů Piráti (12 %), posléze ODS (7 %), SPD (6 %), STAN (6 %) a KDU-ČSL (5 %). Obrovský propad zaznamenali sociální demokraté, kteří jsou na necelých 5 %.

Předběžné výsledky senátních voleb

Sečtených je 100 % okrsků. V pražských obvodech podle dostupných výsledků mají zatím nejvíce hlasů kandidáti Miroslava Němcová, Michael Žantovský a David Smoljak. Ve všech obvodech do druhého kola postupují kandidáti ODS, které sdílí s dalšími stranami.

Nejvíc kandidátů do druhého kola postupuje z ODS a STAN, které v řadě obvodů nenasadily kandidáty jen za svou stranu, ale vsadily na spolupráci s jinými stranami. Kandidáti za hnutí ANO získali nejvyšší počet hlasů jen ve třech obvodech, do druhého kola jich však postupuje více.

Související obsah

K senátním volbám přišlo letos 36,74 % voličů. Děčín je jediným volebním obvodem, který už zná svého kandidáta. Je jím Zbyněk Linhart, kandidující za STAN a SLK, který získal 53 % hlasů. V tuto chvíli už má tedy vítězství jisté, a druhé kolo se tak v tomto obvodě neuskuteční.

Boj o hejmany a vyjednávání o koalicích

"V některých krajích budeme vyjednávat o koalicích. Nebudeme se přít, jaké bylo pořadí na pásce v těchto volbách. Jednáme zejména se stranami středovými, liberálními. Velmi nadějně vypadá situace na Vysočině, kde naše lídryně Hanka Hajnová pravděpodobně bude vyjednávat o pozici hejtmanky," uvedl na tiskové konferenci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

V Jihomoravském a Pardubickém kraji již byla podepsána memoranda o spolupráci. V Pardubickém kraji se na povolebním vyjednávání dohodly politické subjekty PK – Pro prosperující Pardubický kraj, ODS a TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a hnutí STAN. V Jihomoravském kraji spolu vyjednávají KDU-ČSL, Česká pirátská strana, ODS a hnutí STAN.

Podívejte se, jak zareagovali na výsledky voleb členové KDU-ČSL:

Dosavadní hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který kandidoval v koalici Pro prosperující Pardubický kraj, už dříve prohlásil, že v postatě počítá s tím, že vítězné ANO půjde do opozice a bude utvořená koalice stejně jako minule. Povolební námluvy začaly rovněž ve Středočeském kraji, kde se jednička vítězných STAN Petra Pecková sešla s lídry ODS, TOP 09 a Pirátů. Spolupráci s ANO v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou odmítá.

Související obsah

"Všichni proti vítězi, všichni proti ANO," okomentoval vyjednávání o koalicích premiér Andrej Babiš (ANO). To, zda ANO bude mít hejtmany, nechá na krajských organizacích. "Pro mě je důležité, že jsme vyhráli, to jsem chtěl," řekl.

Volební účast

Volební účast se očekávala poměrně nízká. O krajské a senátní volby tradičně nebývá velký zájem, letos panovaly obavy i z toho, jak se na účasti projeví epidemie koronaviru. To se ale nenaplnilo.

Pro srovnání, v roce 2016 přišlo ke krajským volbám 34,5 % voličů, letos tak byl zájem dokonce o trošku větší. V prvním kole senátních voleb před dvěma lety volilo 42 % voličů, v roce 2016 to bylo 33,5 %.

K urnám letos přišlo 38 procent oprávněných voličů:


Koronavirus jednoznačně ovlivnil volby, říká politolog Jan Kubáček:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz