Domácí

Lezec měl po pádu ze skály otevřenou zlomeninu i polámaná žebra, na místo letěl vrtulník

Lezec měl po pádu ze skály otevřenou zlomeninu i polámaná žebra, na místo letěl vrtulník
Zdroj: Horská služba

V neděli měli záchranáři horské služby plné ruce práce, odpoledne vyjížděli k lezci, který se zřítil ze skály a těžce se zranil. Lezec měl otevřenou zlomeninu, polámaná žebra a mnoho dalších oděrek. Vyrazil pro něj vrtulník.

Třiašedesátiletý lezec naštěstí na Zahradní stěně pod Ořešníkem nelezl sám, na místě byl se dvěma zkušenějšími kolegy, kteří okamžitě zavolali záchranáře.

"K nehodě došlo v dost obtížném terénu a pán utrpěl pro transport nepříjemná poranění. Zjistili jsme, že má otevřenou zlomeninu pažní kosti, polámaná žebra a mnoho dalších oděrek. Zdálo se, že naštěstí nedošlo ke zranění hlavy či páteře," komentoval stav zraněného Tomáš Prchal, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Vzhledem k vážnosti zranění zamířil na místo kromě sanitky i vrtulník z Liberce. Záchranáři horské služby muže ošetřili a zafixovali do vakuové matrace, následně ho přenesli k terénnímu vozu. Muže převezli k sanitce a ta pokračovala k vrtulníku. Až poté mohl být muž transportován do nemocnice.

Související obsah

Podle záchranářů horské služby bylo o víkendu v horách mnoho návštěvníků. "Mezi nimi i dost lezců, které zajímají naše proslulé skalní terény. Ale jak je vidět, i dostatek zkušeností neznamená automaticky stoprocentní bezpečí. V tomto případě lezec zřejmě zapomněl, že po nočním dešti je skála mokrá a uklouzl," doplnil s varováním přistupovat ke skalám s rozumem a neriskovat René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz