Koronavirus

Babiš: Lidé nedodržují opatření, o lockdownu se rozhodne příští týden

Podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) lidé nedodržují opatření a situace je vážná. Na tiskové konferenci také uvedl, že slova o zákazu vycházení s výjimkou práce nebyla výhrůžkou. O tom, jestli Česko čeká další lockdown, se podle Babiše rozhodne příští týden.

Premiér Babiš odmítl, že by slova o úplném vypnutí Česka byla výhrůžkou. "Mrzí mě to, já jsem nikomu nevyhrožoval. Jenom říkám, jaká je situace. Myslím, že ten počet hospitalizovaných mluví jasně," prohlásil.

"Změnili jsme otvírací dobu restaurací na 20 hodin a včera je vidět i na facebooku, že klienti zůstávají kolem restaurací, nedodržují tu vzdálenost dva metry," kritizoval Babiš páteční chování lidí s tím, že provozovatelé by na ně měli dohlédnout.

"Chápu, že mladí lidé se chtějí bavit, ale jsme v situaci, která je vážná a kterou musíme společně zvládnout. Nechceme uzavřít naši ekonomiku, ale pokud budeme mít predikce, že naše nemocnice to nezvládnou, tak to nemůžu vyloučit," uvedl předseda vlády.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci:

Související obsah

V pátek laboratoře odhalily 8618 nových případů. Česko je třetí nejzasaženější zemí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel na světě. nakažených koronavirem. 

O případném lockdownu se bude podle Babiše rozhodovat příští týden. "Počkejme si na expertní tým epidemiologů. Pro nás je důležité ochránit lidi. Každý život je cenný. Naše ekonomika je robustní, myslím, že to zvládneme. V této chvíli to na stole není a rozhodne se o tom příští týden, jak o tom mluvil pan profesor Prymula," prohlásil.

Babiš uvedl, že v systému Chytré karantény je přes 37 tisíc žádanek na test Covid-19. Ne všichni podle premiéra k odběrovému místu doopravdy přijdou. "Chci všechny vyzvat, abyste skutečně přišli, protože jste na odběry indikováni a je to vaše povinnost v rámci zákona," řekl.

Související obsah

Babiš stručně zhodnotil také výsledky druhého kola voleb do Senátu. Z osmi kandidátů hnutí ANO uspěl jediný kandidát. "Senátní volby jsem ani moc nesledoval. Dostal jsem informaci, že hnutí ANO získalo jeden mandát. Hnutí ANO se v Senátu nikdy nedaří. Gratuluji všem, kteří se do Senátu dostali," konstatoval.

Babiš zhodnotil výsledky senátních voleb:

"Já ten Senát, fakt se omlouvám, nesleduju. Řeším Covid od rána. Někde jsem četl, že Starostové tam mají mít většinu, tak si to asi obsadí. Já jenom doufám, že budeme spolupracovat a opozice nebude odmítat všechno, co vláda navrhuje. Není to ale samozřejmě na mě a budu akceptovat jakékoliv rozhodnutí Senátu," uzavřel premiér.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz