Volby 2020

Druhé kolo senátních voleb skončilo! Volební účast je na 15 procentech

V Česku skončilo sčítání hlasů v senátních volbách. O podporu voličů bojovalo celkem 52 kandidátů. V tomto článku najdete veškeré aktuální informace a výsledky voleb.

Z celkem 27 obvodů, ze kterých vzešla nová třetina Senátu, se hlasovalo ve 26. Na Děčínsku již v prvním kole vyhrál Zbyněk Linhart (za STAN).

Po ukončení sčítání z osmi kandidátů ANO, kteří postoupili do druhého kola, byl zvolený jen jeden, a to Ondřej Feber v Karviné, kde se postavil Radkovi Sušilovi (ČSSD). Hnutí STAN má nyní v Senátu nejvíce mandátů. ČSSD přišla o senátní klub, ztratili deset senátorů. Nyní mají v horní komoře jen tři zástupce.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) neobhájil mandát. Porázil ho Jaroslav Chalupský (za SSO). Do Senátu se zřejmě nepodívají ani Michal Šmarda (ČSSD) či Michael Žantovský (za ODS+STAN+TOP 09).

Související obsah


Volební účast byla 16,74 procenta. "Data z prvního okrsku převzal ČSÚ ve 14:14. Šlo o okrsek číslo 6 v Moravském Berouně," uvedl Český statistický úřad. Celkem se hlasovalo v 5008 okrscích.

"Nejmladší zvolené senátorce je 40 let a je tak historicky 12. zákonodárcem, který byl v tomto věku do horní komory Parlamentu zvolen. Nejstaršímu zvolenému senátorovi je 69 let. Do senátorských lavic voliči vyslali celkem 23 mužů a 4 ženy,“ řekla 1. místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.


Volební místnosti se otevřely dnes ráno v osm hodin a volilo se do dvou odpoledne. Volby se opět uskutečnily za přísných hygienických opatření. Tomu, kdo neměl při vstupu do volební místnosti zakrytá ústa a nos rouškou, hrozila pokuta.

 
Lidé, kteří mají kvůli koronaviru nařízenou karanténu, nebo jsou nakažení, měli možnost volit ve středu přímo z auta. Účast ale byla velmi nízká. Například v Prachaticích nedorazil nikdo. V Plzeňském kraji využilo možnost volit z auta pouze 11 lidí. V prvním kole možnosti drive-in voleb využilo kolem stovky lidí.
 

Konečné výsledky voleb do Senátu si můžete prohlédnout na speciální stránce na TN.cz.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz