Domácí

Češi podceňují roušky a nechrání se! Někteří nosí jednu i celý týden

Češi podceňují roušky a nechrání se! Někteří nosí jednu i celý týden
Zdroj: Getty Images

Přestože nošení roušek je v České republice povinné a lidé si musí zakrývat nos i ústa, řada Čechů i přes dramatický nárůst počtu nakažených toto opatření bojkotuje a podceňuje. Mnozí lidé navíc přeceňují účinnost roušek a jednu nosí třeba i celý den, nebo dokonce týden.

Počty nakažených i hospitalizovaných pacientů v posledních týdnech rekordně rostou. I přesto se však přibližně 2,2 % Čechů vůbec nechrání. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Respilon.


"Nařízená protipandemická opatření ignoruje dokonce šest procent mladých do 26 let. Rebelují především muži a obyvatelé Jihočeského a Ústeckého kraje, obyvatelé větších měst a lidé se základním vzděláním,“ ukazuje průzkum.

Související obsah


Češi podceňují především nošení ochranných prostředků, které chrání dýchací cesty. Velmi šokující je však zjištění, že každý desátý Čech považuje svou roušku nebo respirátor dostatečně funkční natolik, že ho nosí celý den.


Podle průzkumu přibližně 40 % Čechů mění ochranné pomůcky pouze jednou denně. Dokonce 15 % obyvatel naší republiky si roušku vymění jen jednou za týden. Pouze 16 % lidí mění jednorázovou ochranu nosu a úst po každém použití.


"Ukazuje se, že se u části veřejnosti projevuje únava z dlouhodobosti omezení, resp. "naše švejkovství,“ a to vede k nesprávnému používání pomůcek dýchacích cest,“ reagovala na výsledky průzkumu výkonná ředitelka firmy Respilon Jana Zimová.

Související obsah


Téměř polovině Čechů navíc vadí, že se jim v roušce špatné dýchá a mluví. Problematické je pak i samotné nošení, které odsuzuje více než třetina populace. Jasno však mají lidé v tom, jaké mají zdravotní pomůcky splňovat parametry.


Nejdůležitějším požadavkem je celková a účinná ochrana. Nejčastějším kritériím dominuje také striktní požadavek na filtraci viru. Stejně důležité je ale pro Čechy, aby se nejednalo o další jednorázovou masku, tedy aby respirátor byl funkční několik dnů.


"Měl by být lehký, netlačit a zároveň by nemělo docházet k jeho vlhnutí a tím omezení účinnosti. Pomyslný žebříček kvalitativních parametrů pak uzavírá požadavek na přiměřenou cenu, respektive z hlediska účinnosti, aby se respirátor sám dezinfikoval a nebylo nutné se o něj starat,“ uzavírá Zimová.

Opětovné zavedení roušek probudilo v lidech kreativního ducha. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz