Domácí

Prymula: Roušky bychom mohli opět zavést i venku, uvažujeme o tom

I poslední pracovní den tohoto týdne mají ministři pořádně nabitý program. Na dopoledne svolal ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tiskovou konferenci k aktuálnímu vývoji epidemie Covid-19, po poledni zasedne vláda, aby řešila pomoc pro ty, na něž doléhají restrikce a mimořádná opatření. Brífinky ministra Prymuly i po jednání vlády přinášíme na TN.cz v přímém přenosu.

Tiskový brífink k průběžnému hodnocení vývoje epidemie Covid-19 svolal ministr zdravotnictví na 9:30. Kromě něj se ho účastnila i hlavní hygienička Jarmila Rážová nebo šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Na tiskové konferenci promluvil Prymula o nošení roušek na veřejnosti:

 

Roušky na veřejnosti lidé odmítají, podívejte se na anketu z Televizních novin:

I když ministerstvo obsah tiskové konference nijak nespecifikovalo, podle informací TN.cz na ní ministr Prymula chtěl řešit i predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jejich pracovní verze unikla tento týden do médií a ukazuje, že do konce měsíce se nejspíš naplní stávající kapacita nemocnic. Podle černého scénáře může na konci října s Covidem-19 umírat i 130 pacientů denně.

To se potvrdilo, když ministr zdravotnictví hned na úvod oznámil, že resort bude publikovat ještě více dat než dosud. Ta budou dostupná na webu ministerstva.

Související obsah

"Čekají nás až tři týdny, kdy bude nemocných přibývat, čeká nás nápor. Zdravotníci jsou někde přetížení už teď," přiznal Prymula.

Později řekl, že se diskutuje i o tom, že budou roušky venku znovu povinné plošně. "Je to opatření, o kterém uvažujeme, ale určitě to nebude v těchto dnech," vzkázal ministr. Hlavní hygienička Jarmila Rážová na to konto doplnila, že už teď na ulici potkává řadu lidí, kteří si obličej chrání i bez takového nařízení.

Šéf zdravotnických analytiků Ladislav Dušek řekl, že přibývá nakažených seniorů ve věku nad 65 let. "Máme 115 nových ohnisek jen v sociálních zařízeních, kde se nakazilo přes dva tisíce seniorů. To představuje budoucí tlak na nemocniční systém," varoval Dušek. Reprodukční číslo podle něj ale kleslo z přibližně 1,5 na 1,4.

Znepokojivé je podle něj to, že stoupá poměr pozitivních záchytů při testování - zatímco v září byl pozitivní asi každý 20. test, nyní je to skoro každý třetí. Nákaza dál kosí i zdravotnický personál - aktuálně nakažených lékařů, sester a dalších zdravotníků je asi 6200.

Na brífinku také zaznělo, že počet hospitalizovaných už překročil tři tisíce, na JIP leží necelých pět stovek pacientů. Nejvíc nakažených seniorů je v Praze, Brně, Ostravě a na Uherskohradišťsku.

Že se situace nevyvíjí dobře, dokazují počty nakažených ze středy a čtvrtka, kdy jich testy odhalily skoro deset tisíc.

Dvě hodiny po poledni pak prostřednictvím videokonference zasedne celá vláda, aby řešila podporu pro lidi a podniky, jimž komplikují život mimořádná opatření spojená s epidemií v Česku.

Související obsah

"Vláda bude probírat především návrh kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné, které byly postiženy současnými krizovými opatřeními vlády. Na programu by mělo být i prodloužení záručního programu COVID III na podporu firem a živnostníků," uvedl Úřad vlády na stránkách.

Kabinet už na středeční schůzi schválil podporu například pro restaurace, dopravce, sportovní nebo kulturní instituce a další sektory, které tvrdě zasáhla mimořádná opatření.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také předeslala, že by se na aktuálním zasedání kabinetu měli ministři také bavit o ošetřovném pro OSVČ.

Celý záznam tiskové konference sledujte ZDE:

Mimořádné zasedání vlády proběhne v odpoledních hodinách. Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz