Zahraničí

Nebezpečné mobily stále v oběhu! Jejich baterie může explodovat!

Nebezpečné mobily stále v oběhu! Jejich baterie může explodovat!
Zdroj: Profimedia

Chyby, které problémy u telefonů způsobovaly, výrobce dle svého vyjádření odstranil už před několika lety. Vadné mobily ale zůstaly v oběhu. Kvůli závadě na baterii mohou člověku vybuchnout v ruce a vážně ho popálit.

Velké štěstí měl pan Rudolf Tomík, kterému explodující baterie mobilu  zničila "jen" podlahu. Stačilo, aby místo na zem dopadla baterie na závěs nebo křeslo, a mohl vyhořet celý byt.

"Večer před událostí jsem dával telefon na nabíječku, protože byl úplně vybitý. Položil jsem ho na stolek jako vždy a tam byl telefon do rána. V tom místě také vybuchl. Baterie z telefonu vyletěla, vystřelila, spadla na zem a točila se až přistála u nohy postele," popsal pan Tomík slovenské televizi Markíza.

Na podlaze baterie zanechala vypálenou spirálu. Šlo o starší typ telefonu Samsung Galaxy, který rodina pořídila před šesti lety a už se na něj nevztahovala záruka. Podle vyjádření pana Tomíka si s telefonem běžně hrály děti, sledovaly na něm videa a dění na internetu.

Související obsah

Telefon prý explodoval krátce před sedmou ráno – jen chvíli předtím, než děti obvykle vstávají. Rozžhavená baterie zničila podlahu a potah na sedačce. Pan Tomík škodu odhadl na zhruba 1350 euro, tedy téměř 37 tisíc korun. Byt byl navíc po explozi plný prachu a jemného popílku.

Podle znalců není tak neobvyklé, že telefon exploduje – objevují se desítky případů. Ondřej Koubek ze společnosti Samsung Electronics ale tvrdí, že výbuch nastane jen ve výjimečných případech.

Související obsah

"Může se stát, že pokud je baterie nabitá na sto procent a dále se nabíjí, že tam dojde k přehřátí, a právě proto vznikají tyhle komplikace," vyjádřil se pro tvnoviny.sk. Další možnou příčinou je prý to, že jsou výrobci nuceni do co nejmenšího těla baterie nacpat co největší výkon a kapacitu. V souvislosti s tím pak vznikají různá omezení a překážky.

Vadné telefony prověřuje i Slovenská obchodní inspekce (SOI). "Inspekce prověří, jestli si je společnost vědoma tohoto problému při daném výrobku a jakým způsobem zabezpečil shodu výrobku s požadavky podle platných právních předpisů před jeho uvedením na trh," řekla mluvčí SOI Petra Blehová.

Související obsah

Inspektorát prověří také stížnost pana Tomíka a prověří případné další reklamace na stejný typ baterie či telefonu. Společnost Samsung podle poškozeného na reklamaci zareagovala poměrně pružně a záležitost nechala prověřit u akreditované laboratoře ve Velké Británii.

Ta zjistila, že chyba není ani v zařízení, ani v zacházení uživatele. Samsung navíc panu Tomíkovi slíbil uhradit opravu zničené podlahy i gauče a dodá mu prý i nový telefon. To se ale údajně nestalo ani devět měsíců od události.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz