Koronavirus

Koronavirus v Česku: Na otázky odpovídal šéf SZÚ Pavel Březovský

Koronavirus v Česku: Na otázky odpovídal šéf SZÚ Pavel Březovský
Zdroj: Profimedia

Epidemie koronaviru v České republice opět nabírá na síle a čísla nakažených každý dosahují rekordů. Do chatu TN.cz přijal ve čtvrtek pozvání ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. Ve čtvrtek večer odpovídal na dotazy čtenářů ohledně koronaviru.

Epidemie v Česku rychle nabírá na síle již od začátku září. Od té doby padá jeden rekord za druhým. Doposud nejvyšší celkový nárůst byl ve středu, kdy přibylo 14 968 případů. Ke čtvrteční 18. hodině testy v Česku zatím prokázaly nákazu koronavirem u 7511 lidí. Aktivních případů je více než 130 tisíc.

Na podrobnosti ohledně koronaviru a druhé vlny šíření bude odpovídat ředitel SZÚ Pavel Březovský. Ústav zpracovává podklady pro tvorbu státní zdravotní politiky a sleduje novinky ve výskytu infekčních a jiných onemocnění. V současné době se navíc podílí také na vývoji vakcíny proti Covidu-19.

Petr Březovský například odpovídal na otázku, zdali si myslí, že jsou opatření v České republice příliš drastická. "Nejsou, opatření, která jsou přijímána u našich sousedů jsou mnohem striktnější a hlavně striktně vymáhány. Opatření v ČR se zavádí po důkladné rozvaze a vždy s promítnutím reflexe a zkušeností z jiných států," uvedl ředitel SZÚ.

Na všechny otázky a odpovědi se můžete podívat zde:

Související obsah

Další z otázek se týkala také toho, jakým způsobem se Česká republika podílí na vývoji vakcíny proti Covidu-19.

"Česká republika se dohodla s ostatními státy EU, že finančně společně přispějí na výzkum použitelných vakcín ze společného fondu s tím, že budeme mít nárok na určitý počet vakcín pro použití pro obyvatele ČR. Mimo tento proces SZU, UHKT a IKEM pracovalo na vývoji emergentní vakcíny, z inaktivovaného viru SARS Covid 19. Tato vakcína byla otestována na myších, vyvolala správnou odpovídající imunitní reakci," odpověděl Březovský.

Související obsah

Pavel Březovský slouží jako ředitel Státního zdravotnického ústavu od roku 2018. Předtím pracoval na ORL kliniky 2. LF Univerzity Karlovy a FN v Motole. V letech 2012 až 2014 byl ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V letech 2006 až 2014 působil jako ředitel Koordinačního střediska transplantací. Předtím šest let pracoval na ministerstvu zdravotnictví jako ředitel Odboru zdravotní péče. Od roku 1996 do roku 2000 byl náměstkem pro léčebně preventivní činnosti ve FN Motol.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz