Domácí

Kostel v zahradě Kinských zřejmě někdo zapálil. Mohlo jít o nedbalost

Ve středu odpoledne do základů vyhořel unikátní dřevěný kostel svatého archanděla Michaela v pražské zahradě Kinských. Ve čtvrtek ráno na místo požáru dorazili kriminalisté a odborníci na zjišťování příčin požáru. Podle aktuálních závěrů zřejmě stojí za požárem lidská chyba. Pražský magistrát chystá vyhlásit na obnovu zničené památky finanční sbírku.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky s největší pravděpodobností za požár kostela může člověk. Oheň prý mohl nechtěně založit některý z bezdomovců, kteří se v blízkosti památky pohybovali.

"Podařilo se nám vyloučit technickou závadu. Vyšetřování se ubírá tím směrem, že vznik požáru zřejmě souvisí s pohybem osob v blízkosti stavby. S největší pravděpodobností se jednalo o nedbalost," řekl Kavka pro TN.cz.

O tom, že pražský magistrát na popud radní pro oblast kultury Hany Třeštíkové (Praha sobě) vyhlásí na obnovu kostela veřejnou sbírku, hovořil ve středu mluvčí magistrátu Vít Hofman. Radní Třeštíková informaci TN.cz potvrdila.

Související obsah

Podle ní má rada sbírku schválit ve čtvrtek a magistrát pak zveřejní i podrobné informace a číslo účtu, kam budou moci lidé na rekonstrukci zničené památky přispět. "Jsem v kontaktu s Národním památkovým ústavem i Národním muzeem, které informovalo, že má k dispozici nějaké artefakty, podle kterých by se případně daly udělat restaurátorské práce. Všichni se ozývají a nabízí pomoc," popsala.

  

Politivání nad ničivým požárem vyjádřil také ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. "Jsem šokován zprávou o požáru v kostele sv. Michala. Byl převezen do Prahy z území Ukrajiny a je tak jedním ze spojovacích můstků mezi Ukrajinou a ČR. Vyzýváme policii k detailnímu vyšetření tohoto incidentu. Obnovení této unikátní památky považujeme za věc cti pro nás všechny," napsal na svůj twitter. Kostel byl do Prahy přestěhován v roce 1929.

Jestli požár někdo založil úmyslně, nebo šlo o technickou závadu, zatím není jasné. Ve čtvrtek ráno ke zničenému kostelu dorazili kriminalisté a hasičský tým vyšetřovatelů. Po příčině vzniku požáru stále pátrají.

"Může to trvat týdny, možná měsíc. Pokud se ukáže, že je příčinou lidský faktor, záležitost bude předána k šetření policii," řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Související obsah

K požáru vzácné stavby se vyjádřili také památkáři. Andrea Holasová z pražského Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu redakci TN.cz řekla, že hodnota kostela je prakticky nevyčíslitelná. Jestli bude možné stavbu alespoň částečně obnovit, nebo zachovat, co z ní zbylo, určí prý odborný znalec. Situaci přijedou zhodnotit také garanti.

"Úkolem Památkového ústavu je vlastně hlídat paměť – paměť věcí, paměť lidí. Od kapličky po katedrálu, od starého hospodářského domečku po palác, vše má svoji obrovskou cenu v paměti národa a musíme s tím zacházet opatrně. Památkáři vědí, že se nedá zachovat úplně všechno, ale památky musí nějak žít," vyjádřila se Holasová.

Související obsah

Oheň kostel zachvátil v plném rozsahu. Jako první začala hořet spodní konstrukce, ale vinou žáru se v krátké době zřítila i věž a unikátní dřevěná stavba prakticky lehla popelem. Hasičům zásah komplikoval zejména náročný terén.

Požár kostel svatého Michaela téměř zcela zničil. Podívejte se na videa z místa po uhašení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz