Domácí

Dušičky ovlivňují vládní nařízení. Tato opatření je třeba dodržet

Lidé si v těchto dnech připomínají památku zesnulých. Dušičky ale letos výrazně komplikuje šíření koronaviru. I přes hrozící nákazu vláda návštěvy hřbitovů neomezila, lidé ale stále musejí dodržovat bezpečnostní opatření.

I v této nelehké době řada lidí navštíví hřbitovy, aby uctila památku svých blízkých. Kromě vzpomínek na blízké a zapálení svíček či pokládání květin si mnozí spojují Dušičky s údržbou rodinných hrobů.

Je velmi pravděpodobné, že na hřbitovy vyrazí i lidí, kteří jsou v souvislosti s šířením koronaviru nejohroženější skupinou. Všichni návštěvníci by měli k omezení rizika dodržovat bezpečnostní opatření, která vyhlásila vláda, samozřejmostí jsou roušky.

Mezi 5:00 a 20:59 platí omezení volného pohybu, které se ale na návštěvu hřbitova nevztahuje, lidé se tak nemusejí bát, že by je čekal postih kvůli uctění památky zesnulých. Omezeno je ale shlukování, lidé být ve skupinkách maximálně po dvou, pokud nejde například o členy jedné domácnosti. Na hřbitov tak může vyrazit spolu celá rodina. Důležité je podle nařízení dodržovat dvoumetrové rozestupy od ostatních skupin.

Lidé si dokonce nakoupí v zahradnických potřebách věci, které potřebují k údržbě hrobů, výjimku dostala také květinářství či kamenictví. 

Související obsah

Problémy v souvislosti s Dušičkami se objevily například v podobě zákazu prodeje věnců u stánků přímo u hřbitovů. Tento typ prodeje je totiž kvůli bezpečnostním opatřením omezen. První případy řešili třeba pardubičtí strážníci.

Na Dušičky jsou připraveni také policisté, kteří očekávají, že na cesty vyrazí i takzvaní sváteční ridiči. "Se zvýšenou intenzitou silničního provozu policisté v rámci dopravně bezpečnostního opatření zvýší dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu," řekla mluvčí policie Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

Policisté každý rok během Dušiček řeší tisíce případů krádeží přímo na hřbirovech, lákadlem jsou ale pro zloděje také zaparkovaná auta u hřbitovů. I na tato místa policisté zaměří svou pozoronost.

"Je důležité, aby lidé dodržovali všechna platná vládní nařízení a nezlehčovali současnou situaci," doplnila Šrýtrová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz