Domácí

Noc byla nezvykle teplá, padaly rekordy. Sklizeň hatí spousta deště

Podle meteorologů máme za sebou neobvykle teplou noc. Na polovině měřicích stanic padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Sokolově, tam teploměry ukazovaly 12,4 stupně Celsia. Celý říjen byl navíc extrémně deštivý. To působí velké problémy zemědělcům, kteří už týdny nemohou sklízet úrodu. Deštivo bude ještě do poloviny tohoto týdne.

Se začátkem podzimu cukrovary rozjíždějí řepnou kampaň. Mnozí zemědělci ale stále nemají sklizeno. Marně čekají, až jejich pole vyschnou. Cukrová řepa je pořád v zemi třeba u Bezměrova na Kroměřížsku.

"Jakmile je takové bahnité počasí jako je v současné době, tak dochází k tomu, že jsou obrovské ztráty na té cukrovce, navíc je velmi zahliněná," vysvětluje Jan Hašek, předseda Agrodružstva Postoupky.

Vody je tolik, že na mnoha místech zůstává stále nesklizená zelenina nebo kukuřice. Technika zemědělců by na promoklých blátivých lánech zapadla. Třeba u Napajedel se proměnilo pole v jedno velké jezero, po kterém se teď prohánějí i labutě.

Související obsah

Množství srážek bylo letos v říjnu enormní. Dokonce i na věčně suchém jihu Moravy. "Místy dokonce spadlo o více jak třikrát tolik, než je dlouhodobý normál a to zejména v severní a severovýchodní části republiky," říká meteoroložka Dagmar Honsová.

Podzimních paprsků si neužijeme ani tento týden. Do středy bude zase hodně deštivo, ve druhé polovině týdne sice srážek ubude, ale místo modré oblohy to vypadá na inverzní mlhavé počasí. Dolů půjdou i teploty a o slovo se přihlásí i ranní mrazíky.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz