Zahraničí

PROFIL: Joe Bidena utvářely i velké tragédie. Přišel o ženu i roční dcerku

Joe Biden získal v sobotu odpoledne podle odhadů amerických i dalších světových médií 273 volitelů a označují ho tak za vítěze prezidentských voleb v USA. Jaký byl život politika, který se s největší pravděpodobností velmi brzy stane nejmocnějším mužem planety?

Joe Biden se narodil 20. listopadu 1942 v Pensylvánii. Vystudoval dvě vysoké školy. Krátce poté se cítil jako republikán a v roce 1969 s republikány dokonce spolupracoval. V roce 1988 se poprvé neúspěšně ucházel o post prezidenta USA.

V roce 2008 kandidoval po boku Baracka Obamy na post viceprezidenta a společně se dostali do Bílého domu. Vybudovali si pevné přátelství a Obamovi se dokonce povedlo Bidena rozplakat, když mu udělil nejprestižnější civilní vyznamenání Spojených států - Prezidentskou medaili svobody.

Související obsah

"Joe Biden byl pravou rukou prezidenta Obamy. Když šlo o rozhodování, Biden byl ten, se kterým to prezident konzultoval. Byl v první linii mnoha důležitých rozhodnutí," připomíná politický analytik Leonard Steinhorn.

Biden to v životě vůbec neměl lehké. Jeho první žena a roční dcera zemřely v roce 1972 při autonehodě. Jeho dva synové se vážné zranili. Joe si o pět let později vzal Jill Stevensonovou, se kterou je doteď. V roce 2015 přišla další rána, když zemřel jeho starší syn Beau.

"Potom co Beau zemřel, nevěděla jsem, jestli se někdy ještě budeme smát. Čtyři dny po pohřbu si ale Joe vzal oblek a šel zpátky do práce," vzpomíná jeho manželka Jill.

Související obsah

Svou kampaň do letošních prezidentských voleb zahájil v dubnu 2019 a nominaci na prezidenta oficiálně přijal letos v srpnu.

Pokud se propočty světových médií potvrdí a Joe Biden opravdu zvítězí, stane se nejstarším zvoleným prezidentem Spojených Států. V době inaugurace mu bude 78 let.

pez, Anežka Pichrtová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz