Domácí

Mnoho plantáží už začalo s řezáním vánočních stromků, lidé chtějí jedle

I když do vánočních svátků zbývá ještě měsíc a půl, na mnoha plantážích začalo řezání vánočních stromků. O kdysi oblíbené smrky dnes ale není zájem. Lidé chtějí hlavně jedle.

Milion a čtvrt stromků každoročně skončí o Vánocích v českých domácnostech. Zhruba polovinu do Česka přivezou kamiony, druhá roste na plantážích.

Jen z plantáže u Stříteže nad Bečvou skončí na vánočním trhu zhruba 7000 stromků, většinou jedlí. "Jsou husté, s delším jehličím, sytě zelené, takže nemáme obavy, že by se nelíbily," řekl Ivan Stejskal, pěstitel vánočních stromků.

Související obsah

Vypěstovat takový stromek trvá spoustu let. V zemi končí čtyřleté sazenice, na plantážích rostou zhruba do dvou až třímetrové výšky. O ty je největší zájem.

Že by v polovině listopadu uříznutý strom nevydržel do Vánoc, lidé mít strach nemusí. Jedle jsou už ve vegetativním klidu, proto neopadají. "Můžete seříznout spodek kmínku, aby ten řez byl čerstvý. A můžete stromek namočit do kyblíku s vodou a dát ho do chladné místnosti," doporučil Tomáš Pliska, správce plantáže.

Související obsah

Ceny vánočních stromů budou letos o pár korun nižší než v minulých letech. Kvůli koronaviru ale pěstitelé očekávají, že víc lidí si pořídí tento symbol vánočních svátků přes e-shop.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz