Koronavirus

Vakcíny proti koronaviru by mohly do Česka dorazit ještě letos, řekl Blatný

Vakcíny proti koronaviru by mohly do Česka dorazit ještě letos, řekl Blatný
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnicví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že už letos můžeme očekávat první dodávky vakcíny proti koronaviru. Reálnější je podle něj dodání v lednu či v únoru. Jako první se budou očkovat senioři.

"Je možné, že první vakcíny tu budou již před koncem roku. Já si spíš myslím, že to bude leden/únor, abychom nebyli přehnaně optimističtí. Ale stát se to může," řekl Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

První se podle Blatného budou očkovat senioři a zdravotníci. Proočkovat bude potřeba alespoň 65 až 70 % populace.

Ministr také přiznal, že testování seniorů podle něj začalo pozdě. Plošné testování v domovech sociální péče začalo tenhle týden. "Je to diplomaticky řečeno škoda," uvedl Blatný. 

Související obsah

Již dříve ale uvedl, že důvodem byly právní záležitosti. "Došlo ke zdržení, které je dáno tím, že jako instituce hospodařící se státním majetkem musíme dodržovat všechny právní normy," sdělil Blatný.


První výsledky plošného testování odhalily v rizikové skupině zhruba 20 % pozitivních. "To je mnohonásobně více než odhadujeme v běžné populaci. Tam to vidíme na tři až čtyři procenta," řekl ministr. Číslo ho ale nepřekvapilo. "Upřímně řečeno jsem si myslel, že bude ještě větší," dodal.


Po prvním kole plošného testování musí proběhnout ještě zhruba dvě kola. Tím se nahradí menší spolehlivost antigenních testů.


Situaci tak u této rizikové skupiny budeme mít podle ministra přesně zmapovanou až na začátku prosince. "Už teď ale, díky antigenním testům, můžeme okamžitě dělat opatření," řekl Blatný.

Související obsah

Po uskutečnění všech kol by se ministerstvo chtělo zaměřit jen na testování zaměstnanců.

Začátek plošného testování provází chaos. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz