Domácí

Ústavní soud zamítl stížnost řidiče z Prahy. Uber je taxislužba, rozhodl

Řidič, který v roce 2015 pracoval jako šofér pro Uber, ačkoli k tomu neměl živnostenské oprávnění, u Ústavního soudu neuspěl. Soud svým rozhodnutím potvrdil, že se řidič dopustil přestupku. Skutečnost, že cizinku, se kterou se spojil prostřednictvím aplikace Uber, nakonec nikam nevezl, prý nehraje roli. "K uzavření závazkového právního vztahu zpravidla dochází nastoupením zákazníka do vozidla," rozhodl Ústavní soud.

Společnost Uber aktuálně spolupracuje pouze s řidiči, kteří mají tzv. žlutou kartu, tedy oprávnění k výkonu práce řidiče taxislužby. To však šofér z Prahy neměl, když v roce 2015 na pražském Smetanově nábřeží nabízel své služby Američance, se kterou se spojil přes aplikaci Uber.

Do hledáčku úřadů se dostal poté, co jej oslovili strážníci kvůli parkování na zákazu zastavení. Řekl jim, že čeká na zákaznici, která mužům zákona potvrdila, že si auto prostřednictvím Uberu opravdu objednala. Řidič si tak dle svého vyjádření přivydělával k důchodu a nevěděl prý, že jde o taxislužbu.

Související obsah

"Závěr, učiněný Nejvyšším správním soudem v nyní posuzované věci, že činnost obchodní společnosti Uber představuje svojí povahou taxislužbu, považuje Ústavní soud za ústavně plně akceptovatelný a odpovídající jak jeho dřívější judikatuře, tak také judikatuře Soudního dvora EU," rozhodl Ústavní soud.

Řidič za své pochybení v roce 2015 dostal pokutu 15 tisíc korun. Snažil se bránit odvoláním k magistrátu i žalobou k Městskému soudu v Praze. Následnou kasační stížnost zamítl také Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že "činnost stěžovatele lze po právní stránce kvalifikovat jako výkon práce řidiče taxislužby".

Související obsah

Šofér ve své stížnosti argumentoval tím, že cizinku nikam neodvezl, a tím pádem k žádnému přestupku nedošlo. Ústavní soud má ale za prokázané, že muž pro Uber pracoval a dostával od společnosti instrukce i platby.

"Tato přeprava totiž byla v podstatě jen indikátorem dlouhodobější činnosti vykonávané pro společnost Uber, nikoliv ojedinělou událostí," konstatoval Ústavní soud. Skutečnost, že na Smetanově nábřeží si zákaznice z vozu nakonec vystoupila, tak nehrála roli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz