Zahraničí

Z bankovek covid chytíte jen stěží, nebezpečí číhá jinde, tvrdí studie!

Z bankovek covid chytíte jen stěží, nebezpečí číhá jinde, tvrdí studie!
Zdroj: Profimedia

Řada obchodníků i expertů v době pandemie lidi vyzývá, aby při placení v obchodech dávali přednost bezkontaktním metodám a bankovkám se raději vyhnuli. Nová studie ovšem ukazuje, že z peněz se nákaza přenáší minimálně, nebezpečí prý číhá v jiných částech obchodů.

Studii provedla britská Bank of England, která je obdobou České národní banky poté, co zaznamenala, že během pandemie ubylo plateb v hotovosti. Nejspíš i proto, že se lidé obávali, že se nakazí právě při manipulaci s penězi.

Výzkumníci ale zjistili, že i když bankovky (papírové i polymerové) vystaví vysoké dávce viru srovnatelné s tím, když někdo kýchne, koronavirus na nich ve vysoké koncentraci dlouho nepřežije.

Naopak to vypadá, že bankovky jsou pro virus horší "živnou půdou" než jiné předměty každodenní potřeby. Virus se na nich udržel ve stabilním množství hodinu. "Po šesti hodinách poklesl počet kapének na pět a méně procent původního objemu, po jednom dni to bylo méně než jedno procento," informuje o závěrech studie portál Sky News.

Související obsah

Podle závěrů výzkumu číhá nebezpečí nákazy při nakupování jinde než na penězích - v úzkém kontaktu s nakaženými, při manipulaci s nákupním košíkem či vozíkem, na různých klávesnicích používaných při zadávání PIN kódů nebo na dotykových obrazovkách samoobslužných pokladen.

Oproti tomu jsou peníze obvykle "schované" v peněženkách, pokladnách nebo sejfech, takže riziko, že je kontaminuje infikovaný svým kýcháním, je nižší než u odkrytých povrchů - ať v obchodech či domácnostech, uvádí dokument.

"Kontaminace bankovek, pokud k ní dojde, bude pravděpodobně nepřímá - třeba z dotyku nakaženého nebo když člověk nejprve sáhne na infikovaný povrch a pak na peníze," tvrdí výzkum s tím, že i tak bude koncentrace viru nižší než ta, s níž studie pracovala. Obecně tak podle Bank of England platí, že riziko přenosu nákazy z bankovek je nízké.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz