Zahraničí

Katastrofa po pandemii: Příští rok čeká miliony lidí hladomor, varuje OSN

Katastrofa po pandemii: Příští rok čeká miliony lidí hladomor, varuje OSN
Zdroj: Getty Images

Koronavirus bude mít zřejmě daleko větší dopad, než jsme si dosud mysleli. Podle odborníků se brzy část populace začne potýkat s hladomorem. V příštím roce bude přibližně 235 milionů lidí potřebovat humanitární pomoc a ochranu. Oproti roku 2020 je to nárůst o téměř 40 %, informovala o tom Organizace spojených národů (OSN).

"Čísla, která nyní předkládáme, jsou ta nejtemnější a nejhorší, jaké jsme si kdy stanovili. Nárůst je způsobený šířením koronaviru. Pandemie způsobila masakr napříč nejzranitelnějšími zeměmi naší planety,“ tvrdí Mark Lowcock, ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí a nouzové pomoci.


Celosvětová krize způsobená pandemií koronaviru podle OSN dramaticky ovlivnila lidi, kteří se už předtím vzpamatovávali z různých konfliktů, vysidlování nebo klimatických změn.

Související obsah


Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) plánuje v příštím roce pomoci 160 milionům nejvíce zranitelných lidí v 56 zemích. "Jestli se podaří překonat rok 2021 bez výraznějších hladomorů, bude to velký úspěch,“ myslí si Lowcock.


Bohatší země podle Lowcocka investovaly enormní sumy proto, aby zabránily katastrofě v souvislosti s covidem-19. Zároveň doplnil, že tyto státy tak nyní "vidí světlo na konci tunelu“. To však neplatí pro ty nejchudší oblasti.


Generální tajemník OSN António Guterres žádá celý svět, aby stál při lidech, kteří to v této době nejvíce potřebují. Zároveň upozornil, že konec koronavirové je stále ještě v nedohlednu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o epidemii cholery a hladomoru v Jemenu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz