Domácí

Důchodcům se od ledna zvýší penze. SPOČÍTEJTE SI, kolik dostanete

Důchodcům se od ledna zvýší penze. SPOČÍTEJTE SI, kolik dostanete
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Už v lednu se senioři dočkají vyššího důchodu. Ten starobní se díky valorizaci totiž od nového roku zvedne v průměru o 839 korun měsíčně. Průměrná penze tak poprvé překročí 15 tisíc korun. Důchodci však o zvýšení nikde žádat nemusí, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) to provádí automaticky.

"Na zvýšení důchodu od splátky po 31. 12. 2020 má nárok každý, jemuž byl důchod přiznán od data před 1. 1. 2021,“ uvádí na webu Česká správa sociálního zabezpečení.


Zvýšení důchodů nařizuje vládě zákon. Vychází se z toho o důchodovém pojištění. Dané valorizační číslo poté vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Související obsah


Průměrná starobní penze by se tak od nového roku měla zvednout o 839 korun za měsíc. Důchodci se od ledna dočkají v průměru 15 336 korun. "Protože senioři a seniorky pracovali a státu odváděli, musí být o ně ve stáří postaráno. I podzim života si lidé mají užít, a ne ho přežívat,“ tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Spočítejte si, o kolik se vám od ledna zvýší důchod:

Základní výměra se zvýší o 60 korun měsíčně. Zároveň by se měla zvednout také zásluhová část penze o 7,1 %. Přestože průměrný důchod vzroste o 839 korun je důležité upozornit, že u lidí, kteří nyní pobírají méně než 14 449 korun, bude přidaná částka nižší.

Související obsah


Česká správa sociálního zabezpečení každý měsíc vyplácí 3,5 milionů důchodů. "Vyplácíme je lidem, kteří splnili potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a další podmínky stanovené zákonem o důchodovém pojištění,“ píše úřad.

Výše důchodu se odvíjí především od délky doby pojištění a výše příjmů dotyčného člověka.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz