Domácí

Spor o daně není u konce. Kraje a obce se bojí velké díry v rozpočtu

Obce a kraje si na daňový balíček stěžovaly nejvíc, znamenal by pro ně totiž obrovskou díru do rozpočtů. Jejich problém prý ale nevyřeší ani pozměňovací návrh senátorů, kteří ho s ním vrátili do Poslanecké sněmovny. Ta bude muset dořešit jeho definitivní podobu.

Daňový balíček tak, jak ho v listopadu schválili poslanci, by udělal do státního rozpočtu 130miliardovou díru.

"Ten fantasmagorický návrh, který prošel Sněmovnou, je naprosto nepřijatelný,“ prohlásil ve čtvrtek senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

Zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka utáhne obcím a krajům výrazně finanční kohoutky.

"Už teď počítáme s rozpočtem, který bude pro kraj zhruba o půl miliardy menší, museli jsme snížit na polovinu dotace, přehodnotit investice," nechal se slyšet hejtman Královehradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Související obsah

Náchod, kde žije asi 20 tisíc lidí, by daňový balíček v poslaneckém znění připravil o 42 milionů korun.

"Je to 28 milionů zrušení superhrubé mzdy, 14 milionů sleva na poplatníka. Takové částky by znamenaly postavení čtyř kilometrů ulic včetně osvětlení a kanalizace, chodníků, a to si můžeme škrtnout," uvedl náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).

Senátoři svým pozměňovacím návrhem chtějí ztráty minimalizovat. I tak by například právě náchodští dostali od státu o 33 milionů méně než v předešlých letech.

Senát ale souhlasil se zrušením superhrubé mzdy. Miliony zaměstnanců tak o slibované navýšení na výplatních páskách pravděpodobně nepřijdou. "Znamenalo by to zhruba navýšení o pět procent čisté mzdy na poplatníka," řekl Jan Černohorský z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Související obsah

Třeba ošetřovatelky v domovech pro seniory mají přibližně 30 000 čistého, od ledna by měly mít o 1500 korun víc. Pokud ale projde snížení daně na poplatníka na 3000 korun, navýšení nebude tak výrazné.

"Pro zaměstnance je krátkodobý efekt výrazný, ale rozhodně to není udržitelné pro veřejné finance z dlouhodobého hlediska," uzavřel Černohorský.

Osud daňového balíčku představila v Televizních novinách reportérka Eliška Kopánková:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz