Koronavirus

Další autor systému PES dává ruce pryč: Vláda ho rozbila, krizi nezvládá!

Další autor systému PES dává ruce pryč: Vláda ho rozbila, krizi nezvládá!
Zdroj: MZ ČR, archiv J. Steinera

Od protiepidemického systému PES, který měl v boji s koronavirem spasit Česko, se odvrací další z jeho spoluautorů. Ekonom Jakub Steiner se pustil do vlády Andreje Babiše (ANO). Podle něj systém rozbila a krizový trojboj, jemuž prý bude země v blízké době čelit, nezvládne.

Další z autorů protiepidemického systému PES přestal spolupracovat s vládou. Po Janu Kulveitovi, podle kterého zásahy do fungování systému přinesou mrtvé a velké škody, kroky Babišova kabinetu rozčílily i ekonoma Jakuba Steinera.

"Můj dialog s vládou skončil," oznámil na facebooku s tím, že uplynulé období přineslo i pozitivní výsledky, prý však převažovaly neúspěchy.

"Myšlenky zůstávají na papíře. Vláda při prvním utahování systém PES rozbila a vrátila se na trajektorii horské dráhy. Vláda dle mého chápe, že se na nás valí třetí vlna. Vězí však v pasti populismu," pustil se Steiner do Babiše a jeho ministrů.

Související obsah

Podle něj mělo vytvoření protiepidemického systému pomoct vládě skoncovat s populismem. "Myšlenkou bylo pomoci vládě si svázat ruce za relativně dobrých časů, aby, až zase čísla porostou, mohla vláda utahování šroubů hodit na systém PES a střapaté vědce. Těm totiž může být hněv voličů jedno," popsal s tím, že tato myšlenka přestala fungovat.

"Při první příležitosti vláda ten slabounký provázek na svých rukou roztrhla. Věřím, že sama vláda je z toho nešťastná. Populismus však zřejmě umožňuje utahovat šrouby jen když se plní nemocnice; tedy pozdě," domnívá se Steiner.

Mj dialog s vldou skonil. Bilancuji tedy svoji zkuenost posunovae mylenek. irok koalici nevldnch expert se...

Zveejnil(a) Jakub Steiner dne tvrtek 10. prosince 2020

Kromě třetí vlny bude Babišův kabinet podle uznávaného ekonoma čelit ještě ekonomické krizi, krizi nemocnic a vyřešit bude muset očkování na covid-19. 

Související obsah

"Obávám se, že tento trojboj vláda nedá. Nevím již však jak přispět. Snad ještě poslední rada. Ať vláda zapojí do rozhodování opozici. Avšak ne symbolicky, bezvýznamným místem v krizovém štábu, ale skutečným podílem na moci. Možná, pokud by za covid neslo odpovědnost celé politické spektrum, tak z té pasti populismu vybřednem," uzavřel Steiner.

Nedlouho po jeho kritice oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), že v pondělí navrhne vládě návrat do čtvrtého stupně systému PES. Rizikové skóre mu nicméně odpovídá už od začátku tohoto týdne.

Ministr Blatný navrhne přechod Česka do 4. stupně systému PES:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz