Domácí

Do Sněmovny zamíří šestá žádost o delší nouzový stav, opozice je proti

Jednání o nouzovém stavu se v Česku točí stále dokola podle stejného scénáře. Vláda na mimořádném jednání schválila, že požádá Poslaneckou sněmovnu o jeho opětovné prodloužení. Kabinet chce dalších 30 dnů, opoziční poslanci ale opět nesouhlasí. Hlavní slovo by tak mohli mít komunisté.

"Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu Sněmovnu," oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Už pošesté ponese kabinet Andreje Babiše do Poslanecké sněmovny žádost o prodloužení nouzového stavu v České republice o třicet dnů. A pošesté nemá vláda jistotu, že neodejde s nepořízenou.

"Pokud vláda nezačne ty věci zdůvodňovat, tak v tomto případě nebudeme moci pro to prodloužení hlasovat," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Hnutí SPD nehlasovalo pro prodloužení nouzového stavu ani minule, ani předminule. A nebudeme hlasovat pro prodloužení ani příští týden," potvrdil předseda SPD Tomio Okamura.

K prodloužení nouzového stavu tak bude vláda potřebovat nejspíše hlasy komunistů. A to je už známá písnička. Při minulých žádostech to totiž byli právě oni, kdo určili konečnou délku prodloužení. Například 9. prosince o jedenáct dnů, 19. listopadu o 22 dnů nebo 7. dubna o 23 dnů.

Související obsah

"Já jsem svým kolegům v poslaneckém klubu řekl, že vyhodnotím ta data a v pondělí při jednání klubu, respektive v pondělí ráno, potom dám nějaké doporučení," nechal se slyšet poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM).

Ministerstvo zdravotnictví doručilo poslancům analýzu, v níž mimo jiné shrnuje opatření, která by s koncem nouzového stavu nemohla dál platit.

"Nevylučuju ani jednu variantu. Samozřejmě my jsme se vždycky přikládali k tomu raciu té žádosti jako takové a aktuálnímu stavu a výhledu," uvedl poslanec Leo Luzar (KSČM).

Poslanci budou o dalším prodloužení nouzového stavu jednat příští úterý, tedy dva dny před Štědrým dnem a pouhý den předtím, než končí aktuálně platící nouzový stav.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz