Domácí

Vir Ebola-Reston u prasat děsí vědce. Snad to není tikající bomba, říká epidemiolog

Vir Ebola-Reston u prasat děsí vědce. Snad to není tikající bomba, říká epidemiolog
Zdroj: Getty Images

Virus Ebola-Reston, který se před několika lety objevil u prasat, má podle vědců schopnost se šířit vzduchem. Už v minulosti se prokázalo, že virem se může infikovat i člověk, nepotvrdilo se ale, že by u něj vyvolal nějaké onemocnění. Experti však mají obavy z mutace na kmen, který bude nebezpečný pro lidi.

Americký Národní institut zdraví v pondělí zveřejnil zprávu, podle které Ebola-Reston virus, který je považován za patogen hospodářských zvířat, může mít vliv i na jiné savce, včetně lidí. Odkazuje na studii, ve které vědci zjistili, že u selat infikovaných virem propukla těžká respirační onemocnění. 

Následně selata virus vylučovala ze svých horních cest dýchacích. Z minulosti je už známo, že Ebola-Reston virus může infikovat člověka, dodnes se ale neprokázalo, jestli mu může způsobit nějaké onemocnění.

Zpráva o schopnosti viru se šířit vzduchem je přesto pro vědce znepokojující. Zjednodušeně se dá říct, že čím rychleji se dokáže virus šířit, tím větší je šance, že bude mutovat. Typicky k tomu dochází například u chřipky. Schopnost rychle mutovat prokázal i vysoce infekční covid-19.

Související obsah

Nebezpečí, které při mutacích vzniká, spočívá v tom, že virus může zmutovat do podoby, která se od původního viru podstatně liší. Původně neškodný vir se tak může stát pro lidi fatálním. Před nebezpečím mutace varuje i epidemiolog Rastislav Maďar, který na zprávu institutu upozornil.

"Schopnost viru Reston Ebola vylučovat se po nákaze prasat vzdušnou cestou není pro lidstvo dobrá zpráva. Už stačí, že se tímto způsobem mění ptačí typy chřipkových virů na kmeny nebezpečné pro lidi. Snad to nebude nová tikající biologická bomba," uvedl Maďar.

Poprvé virus vědci identifikovali už na konci 80. let u opic, na kterých se prováděly výzkumy. V laboratoři se tehdy infikovalo i několik lidí. O dvacet let později filipínské úřady oznámily, že testy u několika pracovníků ve velkochovu prasat odhalily protilátky na Ebola-Reston virus.

Související obsah

Jak už bylo zmíněno, u žádného z infikovaných nepropuklo žádné onemocnění. Virus Ebola-Reston patří do skupiny ebolavirů, na rozdíl od svých příbuzných ale pro lidi není nebezpečný.

Zatím bylo odhaleno šest druhů ebolavirů, z nichž nejznámější je zairský, kterému se obecně říká virus Ebola a který představuje jednu z nejnebezpečnějších nemocí, kterou člověk může prodělat. Jeho smrtnost se pohybuje mezi 50 až 90 %.

Dosud největší epidemie Eboly proběhla na přelomu let 2013 a 2014. Tehdy se na nemoc připravolala i Česká republika.

Připomeňte si událost v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz