Domácí

Je vakcína vhodná pro děti či těhotné ženy? Tohle vše byste o ní měli vědět

Je vakcína vhodná pro děti či těhotné ženy? Tohle vše byste o ní měli vědět
Zdroj: Profimedia

Na konci týdne už by se v České republice mělo začít očkovat proti covidu-19. Ne pro všechny je vakcína Comirnaty vhodná, nedoporučuje se například dětem do 16 let. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal přehled otázek a odpovědí, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete o vakcíně vědět.

Vakcína Comirnaty, která je produktem farmaceutických firem Pfizer a BioNTech, byla před několika dny pro Evropu schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. První dodávka vakcín by měla do Česka dorazit již v sobotu a v neděli by se mělo začít očkovat první hospitalizované seniory a zdravotníky.

Jak se vakcína Comirnaty používá?

Podává se ve dvou dávkách s odstupem minimálně 21 dnů. Obvykle se dělá vpich do svalu v horní části paže.

Může vyvolat onemocnění covid-19?

Nemůže. Neobsahuje totiž samotný virus SARS-CoV-2, takže není možné vakcínou očkovaného "nakazit".

Související obsah

Jak vakcína účinkuje?

Připraví organismus k tomu, aby byl sám schopný se bránit onemocnění covid-19. Vakcína v sobě obsahuje instrukce k vytvoření tzv. spike proteinu, který se nachází na povrchu viru. Imunitní systém rozpozná tento protein jako cizorodý a vytvoří si proti němu protilátky.

Ve chvíli, kdy se organismus později setká s covidem-19, imunitní systém ho rozpozná a bude připravený se proti němu bránit.

Jaká je účinnost vakcíny?

Klinické testy, do kterých bylo zařazeno zhruba 440 tisíc lidí, prokázaly účinnost vakcíny 95 %.

Související obsah

Mohou být očkovaní i lidé, kteří covid-19 prodělali?

Přes 500 takových lidí také podstoupilo klinické testy a neprojevily se u nich žádné nežádoucí účinky. Údaje ale zároveň nestačí na to, aby prokázaly účinnost vakcíny u lidí, kteří už covid-19 prodělali, takže na tuto otázku zatím neexistuje jasná odpověd.

Snižuje vakcína přenos covidu-19 mezi lidmi?

Vliv vakcíny na komunitní šíření zatím není znám. Zatím se neví, kolik očkovaných lidí může být i nadále přenašečem viru.

Jak dlouho potrvá ochrana?

Vzhledem k tomu, že vývoj vakcín byl velmi rychlý, zatím není známo, jak dlouho ochrana potrvá. Lidé, kteří se zúčastnili klinických testů, budou vědci po dobu dvou let sledovat.

Související obsah

Mohou vakcínu dostat i děti?

Comirnaty se v současné době dětem do 16 let nedoporučuje. Klinické testy se u dětí budou provádět v pozdější fázi.

Mohou vakcínu dostat lidé se sníženou imunitou?

Údaje jsou zatím poměrně omezené, ale žádné obavy o jejich zdraví z dostupných informací nevyplývají. Imunokompromitovaní lidé však nemusí vykázat tak dobrou odpověď na vakcínu.

"Tyto osoby lze i přes jejich stav očkovat, neboť u nich může být vyšší riziko vzniku závažné formy onemocnění covid-19," vysvětluje SÚKL.

Související obsah

Mohou vakcínu dostat těhotné nebo kojící ženy?

Studie na zvířatech žádné nebezpečné účinky neodhalily, údaje jsou ale velmi omezené. Žádné studie zaměřené na kojení se zatím nedělaly, vědci ale žádné riziko nepředpokládají. Rozhodnutí o podání vakcíny kojící nebo těhotné ženě tak stojí na lékaři, který zváží možná rizika.

Mohou vakcínu dostat alergici?

Pokud je člověk alergický na jednu ze složek vakcíny, tak by mu neměla být aplikována. Stejně jako ostatní vakcíny je potřeba i Comirnaty podávat pod lékařským dohledem kvůli možné alergické reakci. Pokud se u očkovaného projeví silná alergická reakce, druhá dávka se nedoporučuje.

Související obsah

Jaké jsou možné nežádoucí účinky?

Nejčastější nežádoucí účinky (1 z 10 očkovaných) byly obvykle mírné až středně závažné a odezněly do několika dnů. Jednalo se především o bolest a otok v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a horečka.

Méně častým nežádoucím účinkem bylo zarudnutí místa vpichu a pocit na zvracení. U méně než 1 člověka ze 100 se pak objevilo svědení v místě vpichu, bolest v končetině, zvětšené lymfatické uzliny, problémy se spánkem a malátnost.

Vzácným nežádoucím účinkem (1 z 1000 očkovaných) je svalová slabost jedné strany obličeje.

O vakcíně proti koronaviru panuje řada mýtů. Podívejte se na nejznámější dezinformace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz