Zahraničí

Ničivé požáry v Austrálii, velké změny v USA. Rok 2020 nebyl jen covid

Dění ve světě po celý rok zásadně ovlivňovalo šíření koronaviru SARS-CoV-2, všechny země musely na tuto novou hrozbu zareagovat. Vše ale pochopitelně nebylo jen o pandemii - udály se další velmi zásadní věci, které navždy proměnily svět, jak ho známe.

Požáry v Austrálii

Devastující byly rozsáhlé požáry v Austrálii, které do ledna 2020 zasáhly plochu přes 186 tisíc kilometrů čtverečních. Nejhůře byla zasažena jihovýchodní část země. Desítky lidí přišly o život, tisíce rodin o své domovy.

Požáry se dotkly života tří miliard živočichů, uvádí Mezinárodní fond pro australskou přírodu (WWF), Odhady hovoří o 143 milionech savců, 2,46 miliardách plazů, 180 milionech ptáků a 51 milionech žab. Nedá se říct, jestli všechna zvířata uhynula, podle profesora z Univerzity v Sydney Chrise Dickmana byly ale vyhlídky pro zvířata, kterým se podařilo před běsnícím živlem uniknout, velmi nepříznivé kvůli nedostatku potravy a také například narušením teritoria dalších živočichů.

"Prozatímní zjištění jsou šokující. Je těžké představit si jinou událost kdekoliv na planetě, při které uhynulo nebo se muselo přesunout tak ohromné množství zvířat. Tato událost se řadí mezi nejhorší katastrofy pro divokou přírodu v moderní historii," zhodnotil ředitel WWF Dermot O'Gorman.

Související obsah

Šíření koronaviru SARS-CoV-2

První případ nákazy novým koronavirem byl zaznamenán už v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan. Zásadní roli v počátku šíření měl sehrát místní trh, odkud se měla nákaza začít šířit. K identifikaci viru SARS-CoV-2 došlo na začátku ledna.

Objevily se spekulace, že byl koronavirus vytvořen v laboratoři, to ale například Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítá s tím, že se začal šířit ze zvířat na člověka, původním hostitelem mají být netopýři.

I přes veškerou snahu všech zemí se koronavirus rychle rozšířil po celém světě, na začátku března vyhlásila WHO koronavirovou pandemii, kterou se stále nedaří potlačit. Koronavirem se již nakazily desítky milionů lidí napříč celým světem. Podle WHO již bylo potvrzeno přes 78 milionů případů, více než 1,7 milionů nakažených zemřelo. Jen v Česku se již potvrdilo více než 667 tisíc případů, v souvislosti s koronavirem zemřelo téměř 11 tisíc lidí. Výrazným zlomem v boji s koronavirem má být podle odborníků vakcína, očkování po celém světě již začalo.

Brexit

Zásadním tématem letošního roku je bezpochyby takzvaný brexit, tedy proces ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii. Po dlouhém jednání 31. ledna 2020 Spojené království definitivně opustilo Evropskou unii.

Od února setrvává v určitém přechodném období, během kterého se řeší řada závazků k EU. Podobu závěrečné dohody britská vláda zveřejnila v prosinci.

Související obsah

Smrt George Floyda a hnutí BLM

Ve Spojených státech amerických se po smrti George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolis, rozhořely obří nepokoje, které přerostly ve vznik hnutí Black Lives Matter a masivní protesty po celém světě.

Floyd si během zatýkání, kdy mu policista klečel na krku, stěžoval neustále na to, že nemůže dýchat. Po více než sedmi minutách přišel o vědomí, policisté již nezjistili puls. Přivolaným zdravotníkům už se Floyda oživit nepodařilo.

Po zveřejnění videa ze zásahu policistů začali lidé po celém světě a zejména v USA protestovat proti policejní brutalitě a rasismu. Každý den se scházelo stále více a více lidí, některé demonstrace provázely násilnosti a rabování. Více než 200 měst v USA během protestů vyhlásilo zákaz vycházení.

Související obsah

Dlouhotrvající protesty, do kterých se zapojili lidé nejen z USA, trvaly od úmrtí George Floyda 25. května až do června. Lidé požadovali spravedlnost a také velké změny v policejním sboru.

Cílem vandalů se po celém světě staly sochy a další připomínky historických osobností, které měly nějaké spojení s rasismem nebo otroctvím.

Boje o Náhorní Karabach

V Náhorním Karabachu se rozhořel konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Boje si vyžádaly přes 100 mrtvých včetně civilistů. Představitelé Ázerbájdžánu i Arménie odmítali mírová jednání, i když je k tomu vyzvali prezidenti Ruska i Francie. 10. listopadu byla nakonec uzavřena dohoda o ukončení bojů o horskou enklávu.

Protesty v Polsku

Na podzim se v Polsku uskutečnily demonstrace, které jsou známé také jako stávka žen. Ty probíhaly od 22. října v reakci na zákon o potratech. Podle normy jsou téměř všechny potraty považovány za nezákonné. Výjimkou nejsou ani plody s trvalým zdravotním poškozením nebo nevyléčitelnou vadou, která by byla ohrožující na životě.

Související obsah

Demonstrace se konaly napříč celým Polskem a trvaly až do listopadu. Připojili se lidé z celého světa.

Volby v USA

Na podzim se pozornost celého světa upírala k USA, kde proběhly prezidentské volby. Proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi se postavil demokratický kandidát Joe Biden. Kvůli koronaviru přišlo rekordní množství korespondenčních hlasů.

Sčítání trvalo dlouhou dobu, během něj republikánští zástupci i Donald Trump poukazovali na podvody, soudu ale nepředložili žádné důkazy, nařčení tak byla většinou už smetena ze stolu.

Související obsah

Po bouřlivé volební noci a velmi dlouhém sčítání se vítězem nakonec stal Joe Biden. Současný prezident ale odmítávýsledek voleb uznat.

Nedávno se stát Texas obrátil kvůli volbám na Nejvyšší soud USA, připojilo se dalších 17 států i Donald Trump. Soud ale žalobu proti volebním výsledkům zamítl. Tím podle amerických médií fakticky ukončil Trumpovu snahu zvrátit výsledky soudní cestou.

Očkování proti koronaviru

Podle odborníků je vakcína zásadním zlomem v boji s koronavirem, očkovat se již začalo v celé řadě zemí, o víkendu přibyly i členské státy Evropské unie, v České republice se začalo očkovat v neděli 27. prosince.

Související obsah

S poměrně velkým předstihem začala vakcinace například ve Velké Británii. První očkovanou pacientkou se ve Spojeném království stala Margaret Keenová. I tam se začaly očkovat nejprve ohrožené skupiny obyvatel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz