Domácí

Landa ve Sněmovně cupoval opatření. Lámete páteř národu, hřímal

Landa ve Sněmovně cupoval opatření. Lámete páteř národu, hřímal
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Zpěvák Daniel Landa v úterý odpoledne dorazil do Poslanecké sněmovny, aby na veřejném slyšení před zákonodárci promluvil o petici Blanický manifest za svobodu 2020. Ve svém projevu především nesmlouvavě zkritizoval vládu a jí zavedená mimořádná opatření. Na jeho slova bezprostředně reagoval jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Ve svém vystoupení Landa například opatření označil za chaotická. "Jak se v tom máme vyznat, když to, co bylo vyhlášeno včera, se dnes popře a zítra se vyhlásí něco úplně jiného? Neexistuje žádná vize a cíl, za kterým bychom mohli společně jít," tvrdí zpěvák, který na podporu petice natočil i píseň.

Současná krize je podle něj zneužívána k "upevňování plíživých praktik nového virového protektorátu." Zaměřit bychom se prý měli na ochranu rizikových skupin, soukromý sektor je podle Landy jistě schopný státu vypomoct.

Došlo i na nyní tolik aktuální očkování. "Vakcinace musí zůstat absolutně dobrovolná, bez pobídek a nevýhod. Důrazně žádáme o právní záruku, že odmítnutí očkování nesmí být důvodem jakékoli, ani skryté, diskriminace," žádá Landa.

Související obsah

Je podle něj nutné ztlumit vášně a nechat vše na zodpovědnosti a vůli lidí. "Lámete v přímém přenosu svobodnou páteř národa, vytváříte nové disidenty, vyrábíte zoufalce a donutíte je zachovat se zoufale," pustil se zpěvák do politiků.

V Česku jsou prý teď tři skupiny lidí - na extrémech "svědci covidovi" a popírači a mezi nimi zoufalá většina. "PES se proměnil v hyenu, která žere mrtvoly svých vlastních obětí," vzpomněl si Landa i na protiepidemický systém.

Signatáři petice, kterých je podle stránek manifestu přes 17 tisíc, podle zpěváka chtějí kromě zachování dobrovolnosti očkování také vznik platformy, kde budou kromě vládních odborníků také "nevyslyšené lékařské kapacity." Na závěr vystoupení Landa vyzval k navrácení svobody a dobrovolnosti.

Související obsah

Na zpěvákova slova reagoval prostřednictvím videomostu premiér Andrej Babiš. "Snažíme se komunikovat s každým, nejsme bezohlední. K očkování nikdo nikoho nenutí, nechceme dělat kategorie občanů. Není tendence omezovat svobodu, každý si říká, co chce," odmítl kritiku předseda vlády. Pandemii označil za přírodní katastrofu.

Přímo v sále Poslanecké sněmovny pak Landův projev komentoval ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. "(V projevu) je celá řada věcí, pod které by se člověk podepsal. Vláda je snadným terčem, nesmíme ale podlehnout gigantickému tlaku. Jsme ve válce, byť pandemické," zdůraznil ministr.

V Česku je nejvíc nakažených od října:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz