Zahraničí

V Rakousku pokračuje lockdown. Pro lyžaře platí přísná opatření

V Rakousku pokračuje lockdown. Pro lyžaře platí přísná opatření
Zdroj: Getty Images

Rakouská vláda se rozhodla prodloužit uzavření do 24. ledna. Restaurace, bary, hotely, fitness centra nebo malé obchody tak musí zůstat zavřené přesto, že původně měly 18. ledna znovu otevřít. Návštěvníkům ale zůstávají otevřené lyžařské sjezdovky. Pokud se rozhodnete vyrazit na lyže do Rakouska, připravte se na přísná pravidla.

Prodloužený rakouský lockdown se nejvíc dotkl gastronomických podniků, hotelů, maloobchodních prodejen a služeb jako jsou kadeřnictví či masážní salóny. Řada z nich měla původně znovu otevřít 18. ledna. Rakouský kancléř Sebastian Kurz vidí možný konec restrikcí v očkování. Předpokládá, že přísná opatření budou platit minimálně do poloviny roku.

"Nejvíc mě motivuje, že víme, že tato krize nebude trvat a že se v létě můžeme vrátit k normálu. Po těžkých měsících budou následovat opět dobré roky!" vyjádřil se pro portál merkur.de. S proočkováním se dle Kurze vrátí i svoboda, kterou lidé před epidemií měli.

Související obsah

Pokud byste zatoužili do Rakouska vyrazit za lyžovačkou, můžete. Radost ze zasněžených svahů ale mohou zkazit přísná opatření, zejména pak povinná desetidenní karanténa. Ta se vztahuje na všechny cizince z rizikových zemí včetně Česka a nezabrání jí ani negativní test na covid.

Po pěti dnech karantény se mohou návštěvníci na vlastní náklady nechat otestovat. Obavy rakouské vlády pramení zejména z toho, že se v zemi objevil nový kmen koronaviru. Nakazilo se jím už několik lidí včetně tří dětí. Do 10. ledna také v Rakousku nesmí přistávat lety z Velké Británie.

Související obsah

Pokud vás karanténa od návštěvy rakouských hor neodradí, je třeba pamatovat na povinnou výbavu a dodržování přísných hygienických podmínek. Všichni lyžaři starší 14 let musí na vlecích a ve frontách nosit respirátory FFP2, rozestupy jsou samozřejmostí. Povinné ochranné masky některé lanovky přímo prodávají, jiné lyžařům radí, aby si je přinesli s sebou.

Kromě sjezdovek jsou v Rakousku otevřené také běžecké tratě a kluziště. Tamní vláda občany dokonce vybízí ke sportování venku. Kapacita vleků je omezena na 50 %. Rakouské úřady vydaly nařízení, že mohou lidé své domy opustit pouze v nutných případech, k nim ale kromě práce a návštěvy lékaře patří i sportovní aktivity.

O situaci v Rakousku jsme informovali v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz