Domácí

Další dva řetězce v problémech! Kvůli brexitu váznou dodávky zboží

Další dva řetězce v problémech! Kvůli brexitu váznou dodávky zboží
Zdroj: Profimedia

Dopady brexitu v Česku pociťují další dva řetězce. Poté, co kvůli nedostatku zboží uzavřel své prodejny s jídlem Marks & Spencer, hlásí problémy s dodávkami také Iceland a CandyStore. Tito prodejci britských specialit na to ale nejsou tak špatně, že by museli zavírat.

Nová pravidla dovozu britského zboží do Evropy po vedou k výraznému zpožďování dodávek. Dopady brexitu pociťuje i Česko. Po rozhodnutí řetězce Marks & Spencer do odvolání uzavřít i své obchody s jídlem hlásí potíže další dva prodejci.

Síť prodejen britských specialit Iceland musí některé zboží nahrazovat. "Nemůžeme dovážet některé druhy chlazeného tepelně neopracovaného masa, například anglickou slaninu. Tyto produkty budeme nahrazovat lokálními dodavateli. První výpadek, který jsme zaznamenali se týká čerstvého britského mléka a to z důvodu krátké záruční lhůty, tedy nebyla možnost vytvořit dostatečnou zásobu," řekla TN.cz mluvčí řetězce Daniela Vlnová.

Zákazníci o mléko nepřijdou, nebude však anglické. "Pevně věříme, že se nám v nejbližších dnech podaří automatizovat procesy zásobování potravin z Británie a naše regály budou stále plné britského zboží jako je tomu doposud," doplnila Vlnová. Na nedostupnost některého sortimentu upozorňuje také internetový obchod, který má zboží Icelandu v nabídce.

Související obsah

Podle Marka Čermáka, majitele sítě prodejen CandyStore, které nabízí anglické sladkosti, se dodavatelé na brexit příliš důkladně nepřipravili. "Je možné, že jim vláda nedala všechny informace. Hodně z nich bojuje s papírováním. Není jim úplně jasné, co přesně mají mít připraveno pro vývoz, a hodně z nich vyčkává na konkrétnější instrukce od celních úřadů," uvedl pro TN.cz.

Zákazníci obchodů s britskými cukrátky nicméně brexit zatím na vlastní kůži nepocítí. "Jelikož nevozíme čerstvé potraviny, tak jsme se na konci roku trochu předzásobili a měli bychom v pohodě toto období přečkat," vysvětlil s tím, že situace se snad během pár týdnů vrátí do normálu.

"Pokud by měla mít dlouhodobější trvání, což neočekáváme, nahradili bychom určitě část sortimentu, která má výpadek, jiným zbožím z ostatních zemí Evropské unie," uzavřel Čermák.

Británie definitivně odešla z EU v první minutě roku 2021. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz