Zahraničí

Bidenovy prezidentské výsady: Dostal jaderný kufřík i neprůstřelné letadlo

Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států, v pozici jednoho z nejmocnějších mužů světa vystřídal Donalda Trumpa. Čeká ho řada výsad. S aktivačními kódy k odpálení jaderných raket se pojí ohromná zodpovědnost, příjemnější pak bude limuzína nebo neprůstřelné letadlo.

Biden coby nový vrchní velitel ozbrojených sil Spojených států dostane nenápadný černý kufřík. Pomocí něj může rozhodnout o odpálení jaderných raket. Kufřík u sebe neustále nosí vojenský poradce, který se od prezidenta nehne na krok. Těchto zařízení je několik, mluví se až o čtyřech.

V minulosti se předávaly při inauguraci, jenže Trump se ceremoniálu nezúčastnil, a tak měl zřejmě druhý k dispozici do té doby, než Joe Biden složil slavnostní přísahu. Pak přestaly Donaldu Trumpovi fungovat jeho aktivační kódy.

K úřadu amerického prezidenta neodmyslitelně patří Air Force One. Modrobílým letadlem, které zdobí americká vlajka, prezidentská pečeť a nápis Spojené státy americké, se šéf Bílého domu dopravuje po své zemi i mimo ni.

Související obsah

Uvnitř má dokonce i pracovnu. Speciálně upravený Boeing 747 pojme 70 pasažérů, tři piloty a 23 členů posádky. Neprůstřelné letadlo je odolné vůči atomovým výbuchům, má rušičku radarů a další obranné systémy.

Prezident má k dispozici i pancéřovanou helikoptéru s protiraketovou obranou, jejíž volací znak je Marine One. Vrtulník dokáže letět až 250 kilometrů v hodině a ve vzduchu se udrží, i když jeden z jeho tří motorů vypoví službu.

Dalším dopravním prostředkem amerického prezidenta je speciálně upravený Cadillac. Bestie, jak se sedmimístné limuzíně přezdívá, je pevnost na čtyřech kolech. Je neprůstřelná, vybavená arzenálem zbraní a má spotřebu bezmála 40 litrů na sto kilometrů.

Související obsah

Vzhledem k její váze se ale její maximální rychlost pohybuje do sta kilometrů za hodinu. Desetitunovou bestii, kterou si hlava Spojených států často bere i na zahraniční cesty, přepravuje dokonce zvláštní letadlo.

Kromě možnosti bydlet v Bílém domě může prezident využívat ještě další rezidence. Dům na venkově v Marylandu, který má soukromou tělocvičnu, bazén nebo příletovou halu.

Další možností je Blair House kousek od Bílého domu ve Washingtonu. Přezdívá se mu nejluxusnější hotel světa. Nocují v něm především hosté, kteří přijedou prezidenta navštívit. V komplexu čtyř domů je celkem 120 pokojů a pracuje tam 18 stálých zaměstnanců.

Nového prezidenta USA čeká řada výsad. Podívejte se na reportáž TV Nova:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz