Domácí

Dobrá zpráva pro autisty: Stát jim přizná nárok na příspěvek na auto

Dobrá zpráva pro autisty: Stát jim přizná nárok na příspěvek na auto
Zdroj: Getty Images

Autisté s nejtěžším stupněm postižení a také dementní lidé na invalidním vozíku by měli mít nově nárok na zvláštní pomůcku – koupi automobilu. Aby je jejich opatrovatelé mohli vozit k lékařům. Počítá s tím novela zákona, kterou v pondělí schválila vláda.

Zatím se opatrovatelé autistů marně domáhají přiznání státního příspěvku na koupi auta. Nárok jim stát uznává, jen když jejich svěřenci mají navíc ještě těžkou mentální retardaci. Na příspěvek nedosáhnou ani pečující o dementní lidi odkázané na kolečkové křeslo, které jim na doporučení lékaře schválila zdravotní pojišťovna.

Cesty k lékařům hromadnou dopravou přitom tito nemocní v nejtěžším stupni postižení nezvládají. Navíc někteří agresívní autisté mohou být nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí. To se má ale od ledna 2022 změnit, pokud arlament schválí návrh novely zákona, kde je výčet postižení nutných pro nárok na státní příspěvek.

Související obsah

V případě autistů se příspěvek bude týkat jen těch, kdo mívají nekontrolovatelné záchvaty zuřivosti. "Autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese, přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu," takto definuje novou skupinu s nárokem na příspěvek na auto novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Opatrovatelé autistů a dementních lidí jsou znevýhodněni oproti těm postiženým, kdo mají výrazné problémy s pohybem a stát jim příspěvky na auto jednou za pět let vyplácí. Na znevýhodnění jistých skupin postižených opakovaně upozorňovala tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová.

Související obsah

Nárok na příspěvek na pořízení automobilu se posuzuje podle příjmů, kterých dosahuje domácnost, kde těžce postižení žijí. Vzniká zpravidla jednou za pět let a jeho výše činí až 200 tisíc korun.

Podívejte se na reportáž TV NOVA o schopnostech autístů s lehčím postižením: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz