Domácí

Už i velké hotely mění pokoje na "byty". Nájem i energie do 10 tisíc!

České hotely se snaží přizpůsobit tvrdým vládním opatřením a nově nabízí své pokoje k dlouhodobému pronájmu podobně jako byty. Tento trend může vést i ke snížení nájemného.

Jeden z největších pražských hotelů Don Giovanni začal nabízet své pokoje k dlouhodobému pronájmu. To je odpovědí na zpřísnění vládních nařízení týkajících se omezení ubytování, kdy v hotelech nesmí až na výjimky, například pracovníky na služební cestě, přespávat žádní hosté, přičemž ale dlouhodobý pronájem není zakázaný.


Jenže hotely pouze hosté na služebních cestách nespasí. "Máme vysoké náklady na zaměstnance, udržování hotelů v dobrém stavu, fixní náklady a tak podobně," vysvětlil ředitel marketingu sítě Czech Inn Hotels Petr Chábera. Don Giovanni se se svými 412 pokoji největší z hotelů této sítě.

Související obsah


"Část hotelů jsme uzpůsobili na malometrážní byty či garsonky. Ty nabízíme jak firmám, tak i osobám, které potřebují snižovat své osobní náklady. Zajímavé je, že zájem je také od lidí, kteří si chtějí pořídit další byt, nejsou z Prahy, do Prahy dojíždějí a potřebují nějaké zázemí a třeba i adresu pro svou pražskou kancelář," dodal Chábera.


Podle inzerátu vyjde měsíční nájem v hotelu na necelých deset tisíc korun, v ceně jsou samozřejmě i hotelové služby a další. Nevýhodou pro některé ale může být, že pokoje nemají kuchyň, ta je společná na chodbě. Don Giovanni není jediným hotelem, který přistoupil k podobnému řešení krize. Jen v Praze jich je několik a nájmy jsou podobně vysoké. Můžete se podívat zde, zde či zde.


"Z hlediska dopadů pandemie na hotelový trh patří Praha mezi nejhůře zasažená města z celé Evropy, co se týká poklesu počtu hostů a v důsledku toho také tržeb. Z toho důvodu hotely hledají alternativní využití, které by jim mohlo v aktuální situaci aspoň částečně pomoci," uvedla Alena Vlachová, senior analytička v oddělení oceňování společnosti JLL Praha. JLL je mezinárodní společnost se specializací na trh s realitami.

Související obsah


"Poptávka po takovém bydlení byla během minulého roku patrná a mnoho hotelových skupin již oznámilo, že do svých portfolií zavede novou nabídku servisovaných bytů a do budoucna přidá vedle svých klasických renomovaných hotelů také větší nabídku ubytování ve stylu bytů," doplnila ředitelka v oddělení Hotel Advisory JLL Polsko Agata Janda.


Janda také zmínila, že kvůli rozšíření nabídky pronájmu by se mohlo snížit nájemné, jako příklad dává Varšavu, kde ceny klesly o pět až deset procent.


Aby hotelový pokuj nabídl podobné pohodlí jako byt, mělo by se podle Vlachové jednat spíše o apartmány, a to hlavně kvůli kuchyni. "Očekáváme, že alternativní využití hotelových pokojů, ať už na dlouhodobější ubytování nebo jako kancelář pro práci na home office, bude využíváno jen, dokud se znovu neobnoví cestovní ruch," přiblížila.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz