Zahraničí

Evropu děsí mutace koronaviru, hranice nově přivírá také Francie!

Stále více evropských zemí uzavírá znovu hranice nebo zásadně omezuje vstup na své území tak, jak se to dělo už loni na jaře. Hlavní příčinou jsou nové a podle všeho nakažlivější mutace koronaviru. Po Norsku, Belgii a částečně také Německu zavádí omezující opatření i Francie.

Francie zavírá své hranice - nebo spíš přivírá. Zákaz vstupu do země totiž platí jen pro cestující ze zemí mimo Evropskou unii. Občané EU musejí při vstupu do Francie předložit negativní test a vláda doporučuje také týdenní karanténu.

"Víme, že opatření mají na francouzský lid závažný dopad, a to po všech stránkách. Bohužel dosavadní opatření včetně nočního zákazu vycházení nejsou dostatečná. Proto musíme omezit i pohyb do a z naší země," konstatuje premiér Jean Castex.

Související obsah

Podobné omezení už několik dní platí i v dalších evropských státech. Belgie zakázala všechny nepodstatné cesty přes hranice až do začátku března. Podobný krok učinilo také Norsko. Německo hranice uzavřelo pro cestující ze zemí s častým výskytem nových mutací - tedy například pro Brity, Portugalce nebo Brazilce.

"S velkou pravděpodobností je těch zemí, kde se vyskytuje britská mutace, mnohem víc. Proto musíme zavřít hranici pro všechny," uvedla norská premiérka Erna Solbergová.

Související obsah

Téměř ve všech zemích, které se rozhodly omezit přeshraniční pohyb, však platí výjimky pro pendlery, lékaře či diplomaty a také ty, kteří se prokážou závažnými důvody. I další evropské země jako Finsko, Dánsko či Chorvatsko pohyb na hranicích kontrolují - ale nezakazují. Ve většině případů vyžadují negativní test nebo karanténu.

Zpřísnění opatření čeká také Spojené státy. Úřady vydaly nařízení o povinném nošení roušek v hromadné dopravě, které začne platit v pondělí.

Francouzští policisté na začátku ledna rozehnali nelegální taneční párty:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz