Domácí

Vláda rozhodla o uzavření ČR. Cizinci mohou přijet jen ve vážných případech

Vláda rozhodla o uzavření ČR. Cizinci mohou přijet jen ve vážných případech
Zdroj: TV Nova

České ministerstvo zahraničí varovalo všechny, kteří do ČR cestují ze zahraničí, že od páteční půlnoci jsou všechny cesty, které nejsou nezbytné, zakázány. A to bez ohledu na to, jestli lidé přijíždějí ze zemí s nízkým či vysokým rizikem nákazy.

"Česká vláda se rozhodla zakázat všechny cesty do České republiky, které nejsou nezbytné. A to bez ohledu na to, z jaké země (zelené, oranžové nebo červené) cestujete. Rozhodnutí vstupuje v platnost o půlnoci z pátka na sobotu," informovalo v pátek večer ministerstvo zahraničí na anglické mutaci svého twitterového účtu.

O zákazu rozhodla v rámci zpřísňování opatření vláda. Podle zveřejněného usnesení mají výjimku například cizinci cestující do Česka za prací, vzděláním, nezbytně za rodinou, na úřady nebo k lékaři.

Omezení platí do 14. února, do nějž zatím v Česku trvá nouzový stav a nebere v potaz takzvaný cestovatelský semafor, podle nějž se přeshraniční cestování řídilo v posledních týdnech.

Související obsah

Oznámení zákazu krátce před začátkem jeho platnosti nadzvedlo šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. "Rozhodnutí vlády o zákazu vstupu cizinců do země (až na výjimky) bylo přijato včera, proto o něm vláda informuje v pátek večer s účinností od půlnoci. Stejně jako pan Havlíček suše oznámí omezení trhů v rozhlase. Každým dnem je hloubeno větší a větší komunikační dno," zlobí se.

Kabinet Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek rozhodl i o zpřísnění dalších nařízení, jsou rovněž platná od páteční půlnoci. Striktnější jsou například pravidla volného pohybu, pro ubytování v hotelech. Vláda ještě více limitovala provoz lanovek a vleků, o výjimku přišly například také farmářské trhy.

Ministři Čechům doporučili na minimum omezit kontakt s lidmi mimo svoji domácnost a také návštěvy příbuzných. Při styku s jinými lidmi jsou žádoucí respirátory FFP2. Nově jsou zakázané návštěvy na některých odděleních nemocnic. Velký přehled změn platných od páteční půlnoci najdete v tomto článku na TN.cz.

Co všechno se mění, se dozvíte také v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz