Domácí

Minulý rok zemřelo v Česku 129 tisíc lidí. Meziroční nárůst je nejvyšší od roku 1950

Minulý rok zemřelo v Česku 129 tisíc lidí. Meziroční nárůst je nejvyšší od roku 1950
Zdroj: Profimedia

Podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo v roce 2020 v Česku 129 tisíc lidí. Je to zhruba o 17 tisíc lidí více než v roce 2019. Jedná se tak o nejvyšší meziroční nárůst od roku 1950.

Nejvíce se umíralo v listopadu a nárůst úmrtí postihl nejvýrazněji věkovou kategorii 75 až 84 let a více muže než ženy. Z regionálního pohledu došlo k největšímu relativnímu nárůstu počtu zemřelých ve Zlínském kraji.

"Již nyní je z předběžných dat zřejmé, že počet zemřelých za rok 2020 bude převyšovat 112,4 tisíce mrtvých z roku 2019 o více než 16,7 tisíce osob a jedná se tak o patnáctiprocentní nárůst. Takto výrazná meziroční změna je v naší historii po roce 1950 zcela výjimečná,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Související obsah

Počty úmrtí se nad průměr začaly zvedat zhruba v polovině měsíce září. V listopadu pak překonaly týdenní počty zemřelých dvojnásobek průměru v této části roku. "K nejvíce úmrtím došlo v listopadu, kdy jich bylo 15,7 tisíce. Dalších 14,2 tisíce obyvatel zemřelo v říjnu a 14,0 tisíce v prosinci. Přes 14 tisíc zemřelých za měsíc bylo přitom naposledy registrováno v prosinci 1995,“ informovala Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Podle ČSÚ absolutní počet zemřelých meziročně vzrostl ve všech krajích. Nejvíce ve Zlínském kraji, kde počet zemřelých v roce 2020 převýšil počet z roku 2019 o téměř o 24 procent. Dalšími kraji s nejvíce nadprůměrným nárůstem byly kraj Karlovarský a Olomoucký. Naopak Plzeňský kraj a Hlavní město Praha byly s 11 a 12 procenty nárůstem kraji s nejmenším meziročním zvýšením počtu zemřelých.

Jaký vliv měla na úmrtnost pandemie koronaviru úřad zatím nezveřejnil, jelikož data o struktuře zemřelých v roce 2020 podle příčin smrti nejsou zatím dostupná. Česko má však mnohem více obětí covidu, než se uvádí. 

Krizový štáb se zabýval tristní situací v některých krematoriích. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz