Domácí

Je to snaha odstranit mě z politiky, zuří Babiš nad změnou systému voleb

Rozhodnutí Ústavního soudu o změně volebních pravidel považuje Andrej Babiš (ANO) za vrchol arogance. Předseda vlády na tiskové konferenci prohlásil, že se šéf soudu Pavel Rychetský snaží ovlivnit volby a odstranit ho z politiky. Ten všechna Babišova nařčení odmítl s tím, že premiér svým vyjádřením dehonestoval soudce.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zkritizoval rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona. "Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany," prohlásil na tiskové konferenci.

"Nevěřil jsem, že je v Česku možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň, a máme osm měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud od roku 2000 neměl problém," pokračoval premiér.

Podle Babiše je "divné", že se Ústavní soud stížností skupiny 21 senátorů zabýval až po třech letech. "Nemuselo se to stát, kdyby ji řešil s předstihem tak, aby dal zákonodárcům prostor k přijetí konsensuální právní úpravy. Ale ne, Ústavní soud rozhodl pozdě, až po opakovaných urgencích, až po vyhlášení termínu voleb," řekl.

Související obsah

Domnívá se, že změna ovlivní fungování Poslanecké sněmovny a bude velmi složité skládat vládní koalice. 

"Vrcholem arogance je také vydání stanoviska pouhých 19 hodin po jeho přijetí s tím, že včera informovali ústavní soudci v televizi, že nechtějí kazit překvapení. Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce. Opakovaně hodnotí aktivní politiky, mluví o tom, že některé strany by ve Sněmovně neměly být, snažíte aktivně ovlivňovat ze své pozice v médiích," burácel Babiš.

Jsem si vdom, e rozhodnut soudu musm respektovat a nen proti nmu dn obrany. Ale soudu mus bt jasn, e v...

Zveejnil(a) Andrej Babi dne Steda 3. nora 2021

Zároveň vyzval Rychetského, aby se vyjádřil, "zda udělal s hnutím STAN politickou dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023." Předseda hnutí STAN Vít Rakušan jakoukoliv dohodu vzápětí rázně popřel.

Vyjden pedsedy stavnho soudu Pavla Rychetskho k vrokm pedsedy vldy: Pedseda vldy Andrej Babi vyslovil...

Zveejnil(a) stavn soud esk republiky dne Steda 3. nora 2021

Odmítá ji i Rychetský, podle kterého Babiš svým vyjádřením dehonestoval ústavní soudce. "Ústavní soud se nesnaží ovlivnit politickou situaci v zemi, ale chrání Ústavu a její základní požadavek na ochranu ústavního principu rovnosti ve volebních procesech. Pavel Rychetský opakovaně prohlásil, že se nikdy nehodlá ucházet o funkci hlavy státu. Ústavní soud ani jeho předseda se v této věci nebudou dále vyjadřovat," reagovala na premiérův projev mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
 

Související obsah

Ústavní soud ve středu zrušil způsob přepočtu hlasů, díky kterému stačilo silnějším stranám na jedno křeslo méně voličů než těm menším, a pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny se u koalic už nebude násobit. Reakce politiků si přečtěte tady.

Podívejte se na záznam brífinku Ústavního soudu k rozhodnutí o změně systému voleb:

Češi budou volit jinak, Ústavní soud zasáhl do volebních pravidel. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz