Domácí

Stále více lidí bydlí v nájmu! Na co dát pozor při podpisu smlouvy? RADY

Stále více lidí bydlí v nájmu! Na co dát pozor při podpisu smlouvy? RADY
Zdroj: Getty Images

Řada lidí si kvůli finanční situaci nemůže dovolit bydlet "ve svém“. Někteří o to navíc ani nestojí, proto si hledají nájem. Lidé by však měli být při sjednávání nájemní smlouvy obezřetní.

Mnohým vyhovuje sjednávání nájmu přes realitní kancelář. Ta vše připraví, dotyčný podepíše smlouvu a o nic dalšího se už nemusí starat. I v tomto případě je však důležité si důkladně připravenou smlouvu prostudovat.


Většina lidí se totiž soustředí pouze na platby nájemného a služby spojené s užíváním bytu. Ve smlouvě tak mohou zůstat dodatky, jejichž dodržení může být pro nastávajícího nájemce nepraktické a velmi problematické.

Související obsah


"Naše spotřebitelská poradna se v nájemních smlouvách setkává například se zákazem chovu psů, koček či jiných domácích mazlíčků, zákazem kouření, omezením podnikání nebo nemožností nahlášení trvalého pobytu v pronajatém bytě,“ uvádí ředitelka organizace dTest Eduarda Hekšová.


Podle Hekšové se však lidé těmito zákazy řídit nemusí, protože podle občanského zákoníku nikoho nelze takovým způsobem omezovat. Od 1. července 2020 je však možné po nájemci požadovat zaplacení smluvní pokuty za porušení jeho povinností. Pokuta však nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.


V nájemní smlouvě by mělo být vše jasně vymezeno. Důležité je upřesnit, jaké služby pro nájemce zajišťuje pronajímatel a jaké si dotyčný obstará sám. "Není-li ve smlouvě stanoveno jinak, platí, že pronajímatel zajišťuje takzvané nezbytné služby,“ uvádí společnost dTest.

Související obsah


Některé služby však mohou být vedeny přímo na nájemce, bývá to tak například u dodávek energií nebo připojení k internetu. "Může to být výhodné jak z hlediska nájemce, tak z hlediska pronajímatele. Nájemce totiž může být více než pronajímatel motivován uzavřít finančně výhodnější smlouvu o dodávkách služeb,“ doplnila Hekšová.


V praxi vznikají nejčastěji spory kvůli příspěvku do fondu oprav. Ten pronajímatel totiž nemůže po nájemci požadovat, protože nejde o službu, ze které by měl nájemce okamžitý prospěch.


Lidé by si měli dát také pozor na předání bytu. Jeho stav se totiž na začátku porovnává se stavem na jeho konci. "Předávací protokol je vhodné doplnit fotografiemi nebo videonahrávkou. Neměli byste opomenout ani zapsat stavy měřičů pro případné vyúčtování spotřebovaných energií nebo vody,“ radí odborníci.

Související obsah


V případě, že máte byt nebo dům pronajatý na určitou dobu a následně chcete smlouvu prodloužit, může vám pronajímatel zvednout nájemné. Uzavírá se totiž nová smlouva a ta může mít pozměněné podmínky, včetně vyššího nájemného.

Ve velkých městech začaly klesat ceny nájmů za malé byty. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Krátká zpráva

Rohingové žalují Facebook o 150 miliard dolarů

Rohingští uprchlíci zažalovali u kalifornského soudu Facebook o 150 miliard dolarů (přes tři bilióny Kč) za to, že nedokáže zabránit nenávistným projevům, extrémismu a dezinformacím. V jejich důsledku přišly podle žaloby o život statisíce příslušníků této převážně muslimské menšiny v Myanmaru, jejíž diskriminace a vyhánění ze země jsou označovány za genocidu.

Píše se na Deník.cz