Domácí

Ombudsman: Úřady práce vyřadily některé lidi z evidence neoprávněně

Ombudsman: Úřady práce vyřadily některé lidi z evidence neoprávněně
Zdroj: Profimedia

Úřady práce již nemohou vyřazovat lidi z evidence uchazečů o zaměstnání stejně jako dříve. Na problém upozornil úřad veřejného ochránce práv. Ombudsman se zastal muže, který byl ze zdravotních důvodů vyřazen z evidence a přišel kvůli tomu o příspěvky.

Ombudsman Stanislav Křeček a jeho tým se zastali muže, který byl vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání. Úřad práce totiž vyhodnotil, že muž není ze zdravotních důvodů schopen spolupráce při zprostředkování zaměstnání. Muž kvůli tomuto rozhodnutí přišel o příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení.


Problém byl dle úřadu veřejného ochránce práv v tom, že úřad práce své rozhodnutí opřel o jedinou větu v lékařské zprávě. "Zákon sice umožňuje ukončit evidenci na úřadu práce z důvodu neschopnosti poskytovat součinnost při zprostředkování zaměstnání, takové rozhodnutí však musí být podepřeno lékařským posudkem, který takový krok odůvodní. V uvedeném případě se rozhodnutí úřadu práce opíralo pouze o lékařskou zprávu praktického lékaře. V té lékař napsal pouze to, že muž není schopen dlouhodobě žádné práce," vysvětlila zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.


"Na dotaz úřadu práce, zda je muž schopen součinnosti při hledání zaměstnání, lékař dopsal, že toho schopen není. Na základě této odpovědi pak úřad práce muže vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Takový postup však nelze považovat za zákonný,” dodala Šimůnková.

Související obsah


Podle zástupkyně ombudsmana se jednalo o obvyklou praxi na úřadech práce. "Na základě našeho šetření byla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí změněna příslušná metodika a v budoucnu již nebude možné, aby byli uchazeči vyřazováni bez patřičného lékařského posudku," uzavírá zástupkyně ombudsmana.


Ministerstvo práce a sociálních věcí přiznává, že k podobným případům mohlo dojít. Stát se to ale podle úřadu mohlo jen v červenci 2020, kdy došlo ke změně metodiky.


"Od 17. července 2020 došlo ke změně metodiky ve věci vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence ÚP ČR z důvodu jeho zdravotní nezpůsobilosti. Od uvedeného data platí, že může ÚP ČR k takovému kroku přistoupit až tehdy, kdy je dané podloženo posudkem od lékaře, nikoli prostým vyjádřením," uvedla tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Související obsah


"Metodika neplatí zpětně, to znamená, že mohlo dojít k případům v jednom měsíci - červenci 2020 - kdy ÚP ČR postupoval odlišně, ale vždy v souladu s platnou legislativou i metodikou nadřízeného orgánu. A to z důvodu jiného znění uvedené metodiky," dodala Beránková.

Na úřadech práce je nyní více lidí než v minulosti. Zvýšená nezaměstnanost pomohla policii nebo armádě doplnit stavy. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz