Koronavirus

Při stěrech na covid si žena z Brna poranila nosní dutinu. Je v nemocnici

Při stěrech na covid si žena z Brna poranila nosní dutinu. Je v nemocnici
Zdroj: TV Nova

Odborníci varují před nešetrným odebíráním vzorků z nosohltanu u testů na koronavirus. Několik takových případů zaznamenali už lékaři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Neodborně provedené stěry mohou způsobit závažná poranění.

V jedné z brněnských nemocnic hospitalizovali ženu, která má po nešetrném a "laickém" odběru poraněnou zadní část dutiny nosní a potýkala se s těžším krvácením.

"To si bohužel vyžádalo i chirurgické řešení situace,“ informovala primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Pavla Urbánková.


Podle odborníků případy souvisí se široce dostupným antigenním a PCR testováním pro veřejnost. Občas se totiž vyskytnou případy, kdy podle lékařů provádí stěr nedostatečně zkušený pracovník. 

Související obsah


"K poranění dutiny nosní může dojít při každém nešetrně provedeném odběru. Velká četnost prováděných testů zvyšuje pravděpodobnost, že stěr bude proveden nedostatečně zacvičeným člověkem, což zvyšuje riziko možného poranění,“ varuje Urbánková.


Lidé by proto měli navštěvovat pouze odběrová místa, kde stěry z nosohltanu provádí vyškolení zdravotníci. "Je třeba zdůraznit, že v rukou zkušeného zdravotníka je provedení stěrů zcela bezpečné a není nutné se odběru bát a vyhýbat se mu“ uzavřela mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Ministerstvo zdravotnictví ukázalo, jak probíhá antigenní testování. Podívejte se ve videu:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz