Domácí

Poslanci zamítli prodloužení nouzového stavu, skončí 14. února

Poslanci ve čtvrtek večer po dlouhém jednání neschválili prodloužení nouzového stavu, skončí 14. února. Premiér požádal poslance, aby zvážili prodloužení alespoň o dva týdny, přestože původně chtěla vláda 30 dní.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po odpolední pauze požádal poslance o to, aby zvážili prodloužení nouzového stavu alespoň o dva týdny. Byl připraven vyslechnout si návrhy, které bude opozice požadovat, chtěl ale slyšet konkrétní návrhy. Poslanci však prodloužení neschválili.

V Česku tak v neděli 14. února končí po dlouhé době nouzový stav. Společně s ním tak končí i řada opatření. Vláda totiž bez nouzového stavu nemůže nijak omezovat podnikání. Otevřít mohou restaurace, obchody i služby. Přestává platit i zákaz nočního vycházení a shromažďování lidí.

Nadále však zůstávají platná opatření jako je nošení roušek ve veřejném prostoru nebo povinná karanténa.

  

Velké rozvolnění: Tohle se změní, až skončí nouzový stav. Babiš nemá hlasy

K nouzovému stavu se vyjádřili také hejtmani Libereckého, Pardubického, Karlovarského, Středočeského a Olomouckého kraje a také primátor Hlavního města Prahy. Chystají se vyhlásit nouzový stav nebezpečí.

"Jako hejtmani připravujeme vyhlášení stavu nebezpečí na území zmiňovaných krajů pro případ neprodloužení nouzového stavu po 14. únoru 2021. Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na dnešním online mimořádném jednání v rámci Asociace krajů ČR. Žádáme vládu České republiky, poslankyně a poslance Parlamentu České republiky, aby v případě, že nebude prodloužen nouzový stav, pomohli krajům najít řešení v současné složité situaci, ve které v příštích dnech reálně hrozí další zhoršení epidemického stavu," píše se v tiskové zprávě.

Hlasování o případném prodloužení nouzového stavu stále neproběhlo:


  

Premiér nezískal ve Sněmovně pro prodloužení nouzového stavu podporu. Hned na začátku schůze Poslanecké sněmovny požádal o hodinovou pauzu. Při té se sešel s předsedy opozičních stran, aby se pokusil vyjednat nějaký kompromis. Podle něj ukončení nouzového stavu povede ke kolapsu zdravotnictví.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se tvrdě pustil do opozice. Podívejte se na jeho ostrá slova:

Předseda ODS Petr Fiala už před schůzí oznámil, že koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, nepodpoří prodloužení nouzového stavu. Předsedy stran premiér Andrej Babiš tak během dne nepřesvědčil. 

Předseda ODS Petr Fiala se vyjádřil k případnému prodloužení nouzového stavu:

   

Může vláda nouzový stav zavést hned znovu? Uznávaní právníci promluvili

To, že k dohodě s premiérem nedošlo, potvrdil i předseda Pirátů Ivan Bartoš: "Na schůzce s premiérem k žádné dohodě ve věci nouzového stavu nedošlo. Sice jako záruku navrhl "své jméno", což jsme nepřijali s valnou důvěrou. Požádal jsem premiéra, aby sdělil občanům, že je důležité dodržovat opatření, která ve většině nejsou na nouzovém stavu závislá," prohlásill.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu:

Ani Trikolóra neuvažažovala o podpoře prodloužení nouzového stavu. Současný nouzový stav není podle hnutí využit aktivně a jedná se spíše o stav apatie a čekání.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se vyjádřil k nouzovému stavu:

Při minulých hlasováních se vládní koalice opírala o hlasy komunistů, ti již ale několikrát uvedli, že tentokrát prodloužení nouzového stavu nepodpoří.

Vít Rakušan (STAN) se vyjádřil k případnému prodloužení nouzového stavu:

"Vláda zaměňuje řešení epidemiologické situace za prodlužování nouzového stavu. Některá opatření už nefungují – třeba omezení návštěvních hodin na úřadech. Prodloužení nepodpoříme,” řekl za Piráty Mikuláš Ferjenčík ve Snídani s Novou.

Vláda podle opozice opět předvedla, že pandemii vůbec nezvládá:

  

Prodloužení nouzového stavu za hnutí ANO okomentoval ve Snídani s Novou i Jaroslav Faltýnek: "Věřím, že se podaří sehnat dostatečný počet hlasů. Bez nouzového stavu padne většina plošných opatření. Věřím, že u kolegů z opozice převáží to, že chtějí ochránit zdraví spoluobčanů."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Píše se na Deník.cz