Domácí

Očkování AstraZeneca má v ČR pět dnů zpoždění. Lidé nadávají na vládu

I když 19 200 dávek vakcíny firmy AstraZeneca dorazilo do ČR už o víkendu, teprve od čtvrtka jsou jí očkováni první zájemci. Zdržení sice nastalo kvůli snaze koordinátorů rozdělit vakcíny v regionech rovnoměrně, lidé ale z prodlení obviňují vládu. "Ta nese zodpovědnost!"

Pětidenní prodlení nabralo v ČR očkování nejnověji schválenou vakcínou od švédské společnosti AstraZeneca. Prvních téměř 20 tisíc dávek dorazilo do skladů už o víkendu, ale teprve v pondělí byly rozvezeny do tří krajů.

A právě tam nastalo zdržení. V pondělí putovaly vakcíny z centrálního skladu do distribučních míst ve třech krajích. V úterý rozhodovali krajští koordinátoři, komu vakcíny poskytnou. A teprve ve středu si pro ně pracovníci očkovacích center jezdili do krajského skladu. Až ve čtvrtek začalo vlastní očkování vakcínou AstraZeneca.

Související obsah

"Ani pět dní nestačí, aby se s dodanou vakcínou začalo očkovat. Vláda, která trvá na tom, abychom žili v nouzovém stavu, sama zjevně nepociťuje žádnou nouzi, která by vedla k mobilizaci sil. A nepociťuje ani sebemenší odpovědnost za naše životy!" rozčílil se nad prodlením na twitteru respektovaný manažer Michal Klíma.

Vysvětlení o prodlení na straně krajských koordinátorů ho neuspokojilo. "Samozřejmě, že je to zodpovědnost vlády. A konkrétně premiéra, který se prohlásil za hlavní zodpovědnou osobu pro boj s covidem-19," zdůraznil.

Související obsah

Mezi lidmi, kteří kroutí hlavami nad tím, že stát dopustí skandální prodlevu v očkování, se těžko hledají ti, kdo by na adresu odpovědných nepoužívali ostrá slova. "Naprostá beznaděj, vztek a zvláštní odevzdanost... Deprese jsou můj denní kamarád," napsala například Petra Zahourová z Jihočeského kraje.

Koordinátoři očkování ale žádné pochybení nepřipouštějí. Více než polovinu vakcín proti covidu-19 z víkendové dodávky dostal Středočeský kraj – 10 200 očkovacích dávek. „Aby bylo možné uspokojit žadatele o očkování rovnoměrně na celém území Středočeského kraje, bylo nutné dodávku rozdělit mezi všechna očkovací místa,“ sdělil ve čtvrtek TN.cz radní Pavel Pavlík, koordinátor očkování ve středních Čechách.

Související obsah

Podobná situace je i na Vysočině. Tento kraj dostal 4400 dávek vakcíny, která má účinnost kolem 60 %. Podle Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana ji dostanou hlavně psychiatrické léčebny, věznice a nemocnice.

Související obsah

Poslední z krajů, který nejnověji schválenou vakcínu také dostal – Královéhradecký – má 4600 dávek. Z toho 2200 převzala Fakultní nemocnice Hradec Králové jako největší zdravotnické zařízení v regionu.

"Vakcínu AstraZeneca jsme okamžitě nabídli zdravotníkům v ambulantních službách, praktickým lékařům, ambulantním specialistům a stomatologům. Aby byli sami očkováni dříve, než zahájí očkování ve svých ordinacích," popsal využití dodávky mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Související obsah

Zbývajících 2400 dávek je určeno pro celý kraj, hlavně pro klienty pečovatelských domovů a jejich pracovníky. Očkováni budou v Královéhradeckém kraji i pracovníci věznic. "Také oni patří do prioritní skupiny," zdůraznil radní.

Z přidělaných dávek ale kraj vyočkuje jen polovinu. "Zbytek si necháme na druhou dávku. Nevíme totiž, kdy a kolik vakcín příště dostaneme," řekl TN.cz radní Zdeněk Fink, který je na Královéhradecku koordinátorem očkování.

AstraZeneca nedodala EU slíbené množství dávek. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz