Koronavirus

Kdo může za kritickou situaci v České republice? ANKETA

Kdo může za kritickou situaci v České republice? ANKETA
Zdroj: Profimedia

Pandemie v České republice se stále zhoršuje a nemocnice praskají ve švech. Za současný stav ale podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého nikdo nemůže. Je to prostě přírodní katastrofa. Náměstek za své vyjádření schytal na sociálních sítích vlnu kritiku. O tom, kdo za kritickou situaci v Česku může podle vás, hlasujte v anketě.

Náměstek ministra zdravotnictví v úterý na tiskové konferenci hodnotil současnou situaci v českých nemocnicích, která je podle něj velmi vážná. Na úvod Černý upozornil, že za špatný vývoj nikdo nemůže. "Je zcela nutné, aby zde opakovaně zaznělo, že Česká republika v této situaci ještě nikdy nebyla. Je také nutné komentovat to, že současná situace není nikoho vina. Ani opozice, ani koalice, ani lékařů ani pana ministra. Je nutné současnou situaci vnímat jako jakoukoliv jinou přírodní katastrofu nebo pandemii, která lidstvo v minulosti postihla," řekl Černý.


Jeho slova naštvala řadu lidí na sociálních sítích, kteří poukazují na to, že takto špatná situace není nikde v Evropě. Mezi často zmiňovanými viníky se objevuje řada jmen.


Andrej Babiš
Jedním z nejčastěji označovaných viníků je bezesporu premiér Andrej Babiš (ANO). Sám předseda vlády na sebe 23. března 2020 vzal za celou situaci zodpovědnost. "Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost," řekl tehdy Babiš. V prosinci 2020 na sebe premiér vzal také roli koordinátora očkování. "Mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční. Takže jsem se rozhodl, že to budu já," prohlásil premiér tehdy.

Související obsah

Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vedl ministerstvo na počátku pandemie a dlouho odolával velkému tlaku. Nástup druhé vlny ale neustál a na začátku podzimu na funkci rezignoval. Kritici mu vyčítají, že nástup druhé vlny podcenil a v létě zaspal a nepřipravil se.

Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula byl po celou dobu pandemie v centru dění a na chvíli se dokonce dostal do křesla ministra zdravotnictví. Prosazoval tvrdá opatření, sám ale měl problémy je dodržovat. Více o jeho pádech a vzestupech se dočtete v tomto článku

Jan Blatný
Současný ministr zdravotnictví Jan Blatný je často kritizován, že situaci podceňuje a některé jeho výroky jsou nešťastné, což mu vytýká i premiér Babiš. Asi nejvíce byl Blatný kritizovaný za výrok o obětech covidu. "My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid-19, jako člověka, který zemřel na covid-19,“ tvrdil tehdy Blatný. Jeho slova jsou však v rozporu s oficiálním dokumentem ministerstva. Více informací najdete v tomto článku

Miroslav Kalousek
Exposlanec TOP 09 Miroslav Kalousek je premiérem Babišem často označován za viníka různých kauz. Zařadili jsme ho proto i do této ankety.


Celá opozice
Vláda často obviňuje také celou opozici. V posledních týdnech byla opozice terčem kritiky především kvůli neprodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš 10. února obvinil ty, kteří hlasují proti nouzovému stavu, že způsobí smrt lidí. "Pokud někdo neschválí nouzový stav, tak bude přímo zodpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo zodpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko," prohlásil Babiš.

Související obsah


Češi
Velice často bývají za viníky označováni také Češi, kteří nedodržují vládní nařízení. Podle průzkumu zhruba polovina Čechů chodí do práce i s příznaky koronaviru.


Bill Gates
Mezi konspirátory bývá nejčastěji jako pachatel označován miliardář Bill Gates, který už v roce 2015 varoval svět před tím, že v budoucnu nebudou zabíjet miliony lidí války, ale nemoci. Tohle jeho vyjádření připravilo půdu pro konspirátory, kteří s příchodem koronaviru začali Gatese obviňovat z jeho vytvoření. Více informací najdete v tomto článku


Čína
Stále také není jasné, jak virus vlastně vznikl a podle některých lidí ho uměle vytvořila Čína. Původ viru nyní hledají experti WHO v čínském Wuchanu. Vědci ale nejsou s přístupem asijské země spokojení. Čína prý odmítla poskytnout nezpracovaná data o prvních případech nákazy koronavirem. Tyto údaje jsou přitom zásadní pro vyšetřování původu pandemie.


Příroda
Ve hře je také varianta, kterou řekl náměstek Vladimír Černý. Podle něj za situaci nikdo konkrétní nemůže a jde o přírodní katastrofu.

Slova náměstka Černého si můžete poslechnout sami:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz