Naše Česko

Nemocnice jsou na pokraji sil, musí pacienty propouštět domů dřív

Nemocnice se v řadě krajů ocitají na hraně vyčerpání kapacit. Především ty oblastní se potýkají s nedostatkem personálu. Právě síť menších nemocnic je přitom zásadní při zvládání pandemie. Věnoval se jim čtvrteční pořad Nastartujme Česko.

Nemocnice ve středočeském Slaném ve čtvrtek vydala naléhavou výzvu a hledá dobrovolníky na dvanáctihodinové směny na lůžková oddělení. To je momentálně typický obrázek fungování menších oblastních nemocnic.

"Situace u nás v nemocnici je vážná, ale není to tak zlé jako v lednu díky tomu, že naši zaměstnanci jsou proočkovaní. Pod tlakem okolností jsme ale byli nuceni narychlo vybudovat už páté covidové oddělení, proto jsme se obrátili na veřejnost s prosbou o dobrovolníky," říká ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček. "Musím říct, že se naše výzva setkala s úspěchem a přihlásilo se dost dobrovolníků," dodává vděčně.

Nemocnice ve Slaném má tak 85 lůžek pro pacienty s covidem-19.  Navíc museli zřídit i lůžka pro pacienty, kteří už covid prodělali, ale stále mají vážné zdravotní problémy. Nemocnici tak zaměstnává koronavirus přibližně 50 procent lůžek. "V posledních pěti dnech jsme přijímali přibližně 10 pacientů s covidem-19 denně," dodává Votoček.

Související obsah

Náchodsko aktuálně patří mezi regiony, kde je výskyt nákazy koronavirem jeden z největších. "V tuto chvíli to stíháme, protože se snažíme uvolňovat kapacity, jak to jen jde. Bohužel musíme některé pacienty posílat domů na doléčení, i když bychom si je za normálních okolností ještě v nemocnici nechali," popisuje situaci ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

V tuto chvíli má náchodská nemocnice 18 volných standardních lůžek a dvě lůžka intenzivní péče. Další nemocnice v Rychnově nad Kněžnou nemá žádné volné lůžko intenzivní péče a pouze dvě volná lůžka na standardním oddělení.

Související obsah

Oba ředitelé se také shodují, že využívání ambulantních sester nebo lékařů je náročné. "Sestry, které momentálně máme na covidových odděleních, jsme rekrutovali třeba z ortopedie nebo gynekologie," říká Votoček. "Jsou to sestry z oddělení, kde se normálně neumírá. Ty sestry jsou kolikrát úplně na dně a já se děsím, jaké to zanechá následky na jejich psychice," dodává.

Ředitelé nemocnic si myslí, že ve chvíli, kdy by platná nařízení byla vymahatelná, tak by tvrdý lockdown nebyl potřeba. "Navíc je otázka, jestli jsme schopní ho dodržovat. Je to otázka vymahatelnosti opatření, ale lockdown by pomohl," říká ředitel náchodské nemocnice.

Související obsah

"Já si asi nebudu brát servítky, já bych řekl, že lidé, kteří popírají covid-19 jsou blbci. Pokud mezi ně patří i exprezident, tak na něj patří stejné hodnocení," uzavírá ředitel nemocnice Votoček s tím, že nedodržování opatření je podle něj zločin a hazard se životy lidí.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz