Domácí

Testovací laboratoř na Kladně jako z hororu. "Pracovníky" už radši vyhodili

Testovací laboratoř na Kladně jako z hororu. "Pracovníky" už radši vyhodili
Zdroj: Getty Images

Jak nemají vypadat odběry na testování nákazy videm SARS-CoV-2, se přesvědčili lidé, kteří se v pondělí přišli otestovat do soukromé firmy na Kladně. Provozovatel odběrů, pražská společnost Scimed Biotechnologies, už oba "laboranty" vyhodila.

"S pracovníky tohoto odběrového místa jsme zrušili kontrakt pro hrubé porušení hygienických směrnic. Dále jsme povolali a zajistili jiné, kvalitnější pracovníky a zvýšili dohled nad úrovní kvality poskytované služby," sdělil ve čtvrtek TN.cz Petr Rychman, výkonný ředitel společnosti Scimed Biotechnologies.

Reagoval tak na skandální zkušenost několika desítek lidí s kladenským pracovištěm. První šok čekal příchozí hned po příchodu ke stavební buňce označené jako laboratoř. Přestože se zaregistrovali k odběru přes internet, museli všichni znovu na místě vyplňovat stejné formuláře.

Související obsah

„Ty byly položené na střeše zaparkovaného auta a vedle nich ležely propisovací tužky, kterých se dotýkal snad každý," popsal první hygienický prohřešek Lukáš Landa, který přišel na odběry i se svojí paní.

Na místě čekaly spolu s nimi venku tři desítky lidí. V jednom shluku stáli lidé, kteří si přišli jen pro výsledky, spolu s těmi, kdo teprve čekali na otestování. A byla mezi nimi i paní s příznaky covidu-19, kterou se žádankou poslal na odběry její praktický lékař!

Související obsah

Asi po hodinovém čekání v blízkosti zřejmě zdravých lidí ale nemocná paní na místě jen uslyšela odmítnutí. Prý tam její žádanku vůbec nemají. Musela se s personálem pohádat, aby jí odběr nařízený praktikem vůbec udělali.

„Po celou dobu čekání přitom stála ve frontě spolu s ostatními, namísto toho, aby ji vzali přednostně,“ zlobí se čtenář TN.cz. On sám první test absolvoval na stejném místě už o týden dříve, a tehdy bylo všechno v naprostém pořádku.

Související obsah

V pondělí ale nevěřícně přihlížel tomu, že ani jeden z laborantů neměl přes obličej ochranný štít, laborantka dokonce nenosila ani ochranný oblek. Oba pracovníci sice měli na obličeji roušku, ale nasazenou tak, že jim vůbec nezakrývala nos.

Laborantka dokonce několikrát vyšla ze stavební buňky, aby (bez roušky) bez ohledu na šíření kapének důrazně okřikla dva psy. Ti se po celou dobu volně pohybovali v laboratoři i venku. To nejhorší ale Lukáše a jeho ženu čekalo, když přišli po několika desítkách minut čekání na řadu.

Související obsah

"Manželku zavolali a dali jí nějaký papír s tím, že prý je negativní. Aniž by jí jakýkoliv test udělali!" kroutí hlavou nespokojený klient. Po této zkušenosti se oba sebrali a raději bez testů odešli.

Nicméně cestou domů jeho partnerce zatelefonovali ze stejné laboratoře. A znovu jí řekli, že výsledek jejího pondělního testu byl negativní (aniž by antigenní test kdy podstoupila). "Pokud takto probíhá testování, tak se nedivím, že jsme v ČR worst in covid," posteskl si Lukáš Landa.

"Lidé, kteří tam přijdou zdraví, tak se tam akorát tak nakazí. Vypovídající hodnota takových testů naprosto nulová,“ uzavřel čtenář TN.cz své tristní poznatky z Kladna.

Související obsah

To by se po vyhazovu obou "laborantů" už nemělo opakovat. Představitelé firmy totiž sami v pondělí na místě viděli, v jakých nehygienických podmínkách "laboratoř" fungovala. A obratem ukončili s oběma laboranty spolupráci.

"Byl bych velmi rád, aby k takovým excesům vůbec nedocházelo, ale prostě se to stalo. Domnívám se, že jsme to vyřešili velmi promptně," řekl TN.cz nešťastný majitel firmy, která odběry na Kladně dělá.

Počet pozitivně testovaných v Česku se zvyšuje. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz