Věda

Apophis se rychle blíží k Zemi, vědci pořádají "hon" na asteroid

Apophis se rychle blíží k Zemi, vědci pořádají "hon" na asteroid
Ilustrační obrázek

Kolem Země proletí v noci na sobotu velmi známý asteroid s označením 99942 Apophis. Ten získal neblahou pověst zejména kvůli tomu, že v budoucnu proletí velmi blízko naší planety. Letošní průlet nebude ani zdaleka tak těsný, vědcům se ale naskytnou ideální podmínky k otestování své připravenosti na další blízké průlety.

K naší planetě se blíží poměrně velký asteroid 99942 Apophis, který se v noci na sobotu dostane do vzdálenosti 0,1126 AU. Vesmírný objekt nás bezpečně mine, pro vědce ale nastává ideální čas k pozorování tohoto asteroidu.

Apophis vyvolal velkou pozornost, když byl objeven. Objekt, který má přes 300 metrů, se totiž v roce 2029 přiblíží k Zemi na asi 31 900 kilometrů. I když planetu podle NASA bezpečně mine, dostane se do vzdálenosti, která je menší než vzdálenost Země a Měsíce. Je to také menší vzdálenost, než ve které obíhají některé družice.

Původní výpočty dokonce nevylučovaly, že by se mohl asteroid srazit se Zemí, další propočty tuto možnost ale vyloučily.

V roce 2029 by měl být Apophis během svého velmi blízkého průletu vidět i jen pouhýma očima, letos ale takto viditelný nebude. I tak se na prolétající asteroid upínají zraky vědců po celém světě.

Související obsah

Vědci z Mezinárodní sítě pro varování před asteroidy (IAWN) pořádají cvičení k pozorování asteroidů, které se objeví velmi blízko naší planety. Jedná se o třetí podobné cvičení, první proběhlo v roce 2017 při pozorování objektu 2012 TC4.

Na asteroid Apophis budou nahlížet jako na nově objevený a otestují, jak jsou připraveni na identifikaci možné hrozby z vesmíru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz