Koronavirus

Ruská a čínská vakcína v Česku? Odborníci se v názorech rozcházejí

V souvislosti s neschválenými vakcínami v Evropě se mluví hlavně o ruském Sputniku. Evropská léková agentura shodou okolností ve čtvrtek začala s jejím průběžným hodnocením. Čínská vakcína je pro mnohé odborníky záhadou.

Odborníci se shodují na nutnosti schválit další vakcíny. Jedním dechem, ale dodávají, že by se proces schvalování neměl uspěchat.

"Měli bychom dbát na to, abychom měli zcela jasně doloženo, že při výrobě těchto vakcín byly respektovány přísné zásady správné výrobní praxe. Pokud tyto důkazy nemáme, nevíme v jakém prostředí taková výroba probíhá a nemůžeme takovému preparátu věřit," řekl televizi Nova vakcinolog Libor Grubhoffer.

Celý rozhovor s vakcinologem Liborem Grubhofferem si pusťte ZDE:

Proti obcházení přísného procesu je i biochemik Jan Konvalinka. "Jsem rozhodně pro, aby se používaly, pokud projdou stejným schvalovacím procesem, jako všechny ostatní, tedy schválením Evropskou lékovou agenturou," prohlásil.

Související obsah

"O čínské vakcíně v podstatě nic nevím, ale bál bych se. Je to komunistický a k nám nepřátelsky naladěný stát, takže bych se bál, že nám pošlou něco nekvalitního," domnívá se biolog Jaroslav Flegr.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara vzbuzuje pochybnosti, že Rusové dlouho otáleli s podáním žádosti o schválení. Čína tak doposud neučinila. "Ruská a čínská vakcína by mohly být schvalovány zrychleným procesem, nezbytnou podmínkou toho je však podání žádosti z jejich strany, což se dlouho nestalo," uvedl Maďar.

"Kdyby bylo po mém, tak bych čínskou i ruskou vakcínu schválil pro naše použití, a dokonce bych byl první, kdo by se s tím nechal naočkovat," řekl imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

Evropská léková agentura (EMA) začala ve čtvrtek posuzovat údaje z klinické studie provedené v Rusku u vakcíny Sputnik V. "Rolling-review zatím ukáže jen to, zda jsou data na dostatečné úrovni, aby mohlo být u EMA požádáno o hodnocení vakcíny v rámci žádosti o registraci," uvedl český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Jak dlouho bude schvalování látky u Evropské lékové agentury a následně i Evropské komise trvat, nelze zatím odhadnout.

Podívejte se na celkový přehled vakcín v Česku:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz