Domácí

Odbory obviňují Škodu z přetěžování zaměstnanců. Firma to popírá

Odbory společnosti Škoda Auto ve čtvrtek obvinily vedení firmy "z nejhoršího hazardu se zdravím a životy zaměstnanců". Podle odborářů musí zaměstnanci z důvodu velké nemocnosti chodit na dvě směny po sobě. Škoda Auto to ale odmítá.

Škoda Auto patří mezi největší zaměstnavatele v Česku. Celkem má 39 tisíc zaměstnanců. Podle čtvrtečního vyjádření odborů chce ale vedení snížit počet zaměstnanců o tři tisíce do roku 2023. Podnik prý už zastavil nábor a to teď ve chvíli, kdy je tam prý kritický stav kvůli velkému počtu nemocných.

"Řešení firma nalezla tak, že nutí agenturní zaměstnance, aby po noční pokračovali na ranní směnu a nahradili tak chybějící pracovníky. Podotýkáme, že toto je ten nejhorší hazard s lidským zdravím," uvádí týdeník Škodovácký odborář.

To ale vedení společnosti odmítá. "Veškeré přesčasy jsou výhradně na dobrovolné bázi. Aktuálně v souvislosti s onemocněním přesčasy po dohodě s odbory KOVO nevyužíváme," vyjádřila se mluvčí Škoda Auto Martina Gillichová.

Související obsah

Ale odbory navíc prohlásily, že se během směn nedodržují ani základní pravidla pro zamezení šíření nemoci. Onemocněly už stovky zaměstnanců. "Ve výrobě Škoda Auto tradičně nelze dodržet rozestupy ani nošení respirátorů," píše Škodovácký odborář.

"V přístupu k agenturním zaměstnancům v režimu dočasného přidělení udržuje společnost srovnatelné podmínky s kmenovým personálem," brání se Gillichová.

Související obsah

V automobilovém koncernu podle čtvrtečního vyjádření vynaložili na protiepidemická opatření přes miliardu korun. Nově zaměstnanci dostávají respirátory a od středy se prý zaevidovalo 6000 zájemců o očkování. S tím chce společnost začít, jakmile dostane od státu vakcínu.

Televize Nova se ptala také na to, jak moc jsou nemocí covid-19 zasažené další podniky. "Jsme společnost krizové infrastruktury, testujeme už několik měsíců. Zatím testy odhalily asi 3 procenta nakažených, takže zatím jsme v pohodě, stíháme," prozradila mluvčí ČEZu Šárka Beránková. "Nemáme problém," řek stručně mluvcí Foxconnu Pavel Kožený.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz